Шестима са излекуваните от коронавирус с прелята кръвна плазма на вече оздравели пациенти. Наплив от желаещи да станат донори има във Военно-медицинската академия - единствената болница, в която този метод се прилага.

След като печели битката със заразата и има антитела, Борислав Лазаров става първият донор на кръвна плазма у нас.

Снимка: btvnovinite.bg

„От това няма по-голяма радост, при положение, че знам какво е“, казва Борислав.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

Снимка: btvnovinite.bg

Чрез кръвната плазма шестима са оздравели, подобрява се състоянието и на още един. Починал е един, с онкологично заболяване. Доцент Георги Попов от Клиниката по инфекциозни болести обяснява, че лечението се прилага при среднотежки пациенти, не и при такива на апаратна вентилация.

Снимка: btvnovinite.bg

„Успеваемостта ни е 86%. Едно освежаване на болните, едно подобряване на клиничните симптоми, а именно температурата, кашлицата, задуха“, казва доц. Попов.

Снимка: btvnovinite.bg

Над 10 оздравели са дарили кръвна плазма, а общо над 50 искат да станат донори. Трябва да са минали поне 14 дни, след като са излекувани и нямат придружаващи заболявания.

Снимка: btvnovinite.bg

„Използваме най-модерният метод за изолиране на плазма, това е така наречената апаратна плазмофереза - метод, който използват лекарите от болницата Сан Матео в Милано“, разкрива проф. Румен Попов, началник на Центъра по трансфузионна хематология във ВМА.  

В момента във Военно-медицинската академия се съхраняват четири сакчета с кръвна плазма в хладилник, при минус 51 градуса.

Плазмата на Борислав вече е излекувала болен. Сега оздравелият иска да дари кръв.