Правата на хората, които се отопляват с парно, са нарушавани системно. Това установи Комисията за защита на конкуренцията, която се самосезира и откри множество текстове в нормативната уредба за топлоснабдяването, които нарушават правата на потребителите и конкуренцията на пазара.
Текстовете от закона за енергетиката и наредбата за топлоснабдяването, които КЗК атакува днес, действат от 2006-2007 г., което означава, че през цялото време правата на гражданите са били нарушавани.
Антимонополната комисия предлага да отпадне забраната за сваляне на радиатори, която закрепоставя „клиентите" на топлофикациите.
Критикува се задължението на всички съседи в една сграда да монтират еднакви уреди и да ги купуват от топлинния си счетоводител, което ограничава мобилността при желание за избор на нова фирма.
От КЗК настояват сметките за сградна инсталация да се изчисляват по-справедливо, общото събрание да има право да избира метод за изчисляването им, а не както сега - топлинният счетоводител; енергията, нужна за топлене на вода, да се измерва по-точно, като се монтират допълнителни топломери в абонатните станции, а не както до сега - по формула на база на данните от водомер.
Както повечето абонати, така и комисарите не са разбрали кое какво означава във формулите за изчисляване на сметките за общите части в сградите, затова за разяснение са потърсили дори академичната общност.
„Формули, които освен че на пръв поглед са неясни, не могат да бъдат контролирани, но и едновременно с това установихме, че има неточни и некоректни коефициенти в тях,” коментира Кирил Пангелов от дирекция „Правни анализи" в КЗК.
Според Комисията общото събрание в сградата трябва да има думата по какъв начин да се изчислява процента сградна инсталация. От Асоциацията на топлофикациите одобряват по-големи правомощия на живущите. Топлинните счетоводители обаче намират слабости в това.
„Лагерите между живеещите в една сграда винаги са два – тези, които ползват, и тези, които не ползват. Тези, които не ползват, биха избрали един много нисък процент,” обясни Ася Ангелова от Асоциацията на топлинните счетоводители.
Според КЗК услугата дялово разпределение на топлина не трябва да е задължителна. Критикуват също закрепостяването на клиента към един топлинен счетоводител и задължението уредите за измерване да се купуват от него.
От Асоциацията на топлофикациите заявиха, че голяма част от препоръките на антимонополната комисия са приложими.
КЗК препоръчва на Народното събрание и Министерството на икономиката и енергетиката да променят текстовете, по които има много критики. Тя обаче няма задължителен характер - целта е препоръките да доведат до дискусия и до обществено обсъждане, а те евентуално да доведат до желаните промени.