Конституционният съд ще се занимава с това противоконституционен ли е механизмът, по който главният прокурор се освобождава с 13, а не със 17 гласа във Висшия съдебен съвет. Съдиите единодушно допуснаха да разгледат това искане на бившия обвинител №1 Иван Гешев.
Според конституционалисти, отговорът по-скоро е в другото искане на Иван Гешев, за което Конституционния съд още не е казал дали е допустимо. Гешев пита дали ВСС е с изтекъл мандат може да взема решения.
„ВСС е органът, който може да прецени дали да продължи производството по избор на нов главен прокурор, но поради спецификата си на самия законен състав на по-голямо основание може да се претендира от хората извън съвета, че може да бъде спряно производството по избор на нов главен прокурор“, каза доц. Наталия Киселова, преподавател в СУ „Св. Климент Охридски“.
Министърът на правосъдието и сега е категоричен, че изборът трябва да спре до излизане на съдебното решение.
„Считам, че това е процесуална пречка за продължаване на процедурата във ВСС, на следващия пленум, другата седмицата, този въпрос ще бъде обсъден и се надявам процедурата да бъде спряна“, заяви правосъдният министър Атанас Славов.
Най-голямо основание за спиране на избора на обвинител номер едно е изборът на нов Висш съдебен съвет. И парламентът има 3 месеца срок за това, според действащия закон. Но това не се случва вече месец.
„Дали ще започне нова процедура предстои да разберем, защото тя поставя все пак и другите органи в съдебната власт наново да си изберат членове във ВСС, което според мене е проблем“, смята Стою Стоев от ПП-ДБ.
Според други депутати, проблем е кое да стартира първо - избор на нов ВСС или измененията в Конституцията.
Междувременно в профила си във Фейсбук Иван Гешев написа, че: „този несправедлив закон,... освен противоречащ на основни правни принципи,... е насочен персонално към мен“.