Европейската комисия е на път да забрани срока за годност, който производителите дават на стоките. Става въпрос основно за техниката.

Целта - да се пести от суровини и да се спре замърсяването с уреди, които бързо отиват на боклука.

Първият патент за електрическа крушка е предвиждал тя да свети 100 години, без да изгори. Производителите бързо разбрали, че нямат сметка и направили друг патент, с който крушката ще свети година-две.

„Да кажем, взимате една перална машина, нейният кожух, така нареченият кожух на барабана преди 50 години да кажем, е бил изцяло произвеждан от метали“, казва Богомил Николов от „Активни потребители“.

Днес обаче металният кожух е заменен с пластмаса.

„Която, общо взето, дори и нищо да не правите, дори да не ползвате пералнята, тя пак ще остарее за няколко години, просто защото пластмасата има такава особеност“, добавя Николов.

Когато стоките стареят бързо, бързо се превръщат в боклук. В желанието си да ограничи замърсяването, Европейската комисия предлага уредите и изделията да са с по-дълъг живот.

Идеята се обсъжда от години, но заради кризата в Украйна и поскъпването на суровините, комисия е на път да забрани на производителите да залагат срок на годност на изделията и да ги насърчи да се конкурират кой ще предложи по-дълготраен уред.

„Да кажем, ако аз съм производител на перални и предлагам гаранция за дълготрайност десет години, се предполага, че повече хора ще купуват от моя продукт, а не от вашия, който не предлага никаква такава гаранция и може да се счупи след три години“, казва още Николов.

Точно такъв е случаят и с машината за портокалов сок. Поработила година-две и после спряла. Инженерите със сигурност могат да проектират уреди с дълъг живот, стига компаниите да искат да ги произведат.

В кръговата икономика ще използваме уредите по-дълго, за да пестим суровините, от които ги произвеждаме.