Азбуката, написана от Кирил и Методий, връщност не е кирилицата. Азбуката, която Кирил и Методий са направили е глаголицата. Кирилицата, на която пишем ние, е по-късна азбука, направена от учениците на Кирил и Методий и в знак на почит, кръстена на тяхно име.

По времето на Светите братя християнството се е разпространявало на две азбуки - латинската и гръцката. Никоя не е имала букви за специфичните славянски звуци - ч, ж, ш. Но глаголицата е и мисионерска азбука, тя трябвало да занесе божието слово на новопрокръстените народи.

„И затова като структурни елементи на своята азбука Кирил избира основните християнски символи - кръста, кръга и триъгълника”, обяснява проф. Анна-Мария Тотоманова от Софийския университет.

Кръстът е символ на християнството, кръгът на безкрайността, а триъгълникът на Светата Троица. Първата буква на глаголицата „а” се изписва като кръст. Последната – „т”, също, така че глаголицата започва и завършва със символа на кръста.

„С триъгълник и кръг са оформени две много важни букви за самия Константин-Кирил и за глаголицата - буквата „и”, която отговаря на кирилското осмично „и” и буквата „с”, която е огледален образ на И проф. Анна-Мария Тотоманова

„И” и „с”, написана една до друга, са съкращение на името Исус.

Със „ИС Искони бя Слово’ започва евангелието на Йоан, с което всъщност започва и изборното евангелие, онова, което Константин-Кирил е превел преди своята Великоморавска мисия”, каза професорът.

„ИС Искони бя слово” е в началото бе словото и словото бе у Бога. Заради своята красота и символика глаголицата днес се използва от иманярите като тайнопис, а сред младежите вече е мода да си татуират букви от глаголицата.