Ако потърсите в интернет, срещу името на Евгени Кайряков ще прочетете за постиженията му – олимпиец по математика с много медали и бъдещ възпитаник на един от най-престижните университети в света – Харвард.

Преди дни обаче младежът публикува пост в социалните мрежи на тема, несвързана с математиката.

„Ето и историята ми на заразяване с COVID-19. (…) Пиша този пост в отговор на текста, който обвинява мен и родителите ми в „безотговорност“ и „болна амбиция“, се чете в позицията на математика.

Въпросният текст, за който споменава, е от майка, чието дете е било в една стая с Кайряков по време на контролите за определяне на отбор по математика. Пред bTV тя каза, че е написала публикацията, разтревожена от това, че Кайряков не съобщил лично, че е дал положителна проба и тя разбрала случайно. Младежът обаче е категоричен, че никого не е изложил на опасност и посочва други мотиви зад написването на гневния пост.

В крайна сметка от двете публикации във „Фейсбук“ се разчу, че сред випускниците от СМГ, били заедно на бал, има и други заразени. От РЗИ потвърдиха за поне петима души. Допълниха също, че „конкретна цифра не може да бъде посочена, тъй като не всички са посочили, че са завършили съответното училище“.

Учителите в СМГ, които също са били на бала, са си направили PCR тестове по собствено желание – резултатите им са отрицателни, казаха от ръководството на училището, а същото беше потвърдено и от РЗИ-София.

„Това не е някаква дамга, никой не е виновен, че се е заразил с коронавирус – това е нещо, което се случва и може да се случи на всеки един от нас“, коментира директорът д-р Антоан Тонев.

По думите му разбрал за положителните резултати на учениците не от здравните власти, а от самите тях: „Да, децата ми се обадиха, информираха ме. Две от децата са национални състезатели, един по математика, един по информатика. Те са информирали съответно националните комисии, които се занимават с подбор на състезатели, така че всички са информирани. (…) Тези четири деца, с които разговарях, ми казаха, че може би има още едно-две, до четири деца (с потвърдени проби – бел. ред.)“.

Заради дифузното разпространение на вируса в страната очакванията са, че той ще навлиза в живота на все повече хора. Тревожността и защитните реакции обаче съпътстват страха от пандемията. Затова психолози призовават за разум.

„И да не се сее паника, като споделяте, особено през тези изкривяващи често пъти социалната опасност социални мрежи. Това обикновено изисква известна сдържаност“, обясни психологът д-р Пламен Димитров.

Другият му съвет за овладяване на тревожността от коронавируса е да си дадем равносметка, че винаги живеем с опасност и от нас зависи как се отнасяме към нея.

Д-р Димитров обаче е категоричен, че не бива да се забравят препоръките на СЗО за това как да предпазим себе си и другите и какво е необходимо да се направи, ако разберем, че ние или близък до нас човек е дал положителна проба.