Президентът Румен Радев сезира Конституционния съд заради спирането на концесията на пристанище "Росенец“.

На 21 юли парламентът в един ден промени закона и ускори възможността държавата да прекрати концесията с "Лукойл" на нефтения терминал "Росенец". Мястото, където танкерите разтоварват петрола за бургаската рафинерия.

България е единствената страна, която получи изключение от Брюксел да внася руски нефт по море още две години. Ако концесията бъде прекратена, ще отпадне и дерогацията, казват енергийни експерти.

Според президента с приемането на спорния текст за концесията на "Росенец" на две гласувания в едно и също заседание на парламента, цитирам "не е гарантирана възможността на народните представители да направят всички свои предложения".

"Начинът на скорострелното приемане на законови изменения, с които се прекратява концесията на пристанищния терминал "Росенец", не само противоречи на основополагащия за Конституцията ни принцип на правова държава, но е и пример за безотговорно отношение към държавата и гражданите", пишат от президентството.

Румен Радев смята, че решението крие рискове за гражданите и индустрията.

"При възприемането на този радикален подход не са съобразени нито интересите на потребителите и рисковете за повишаване на цените на горива и стоки, нито потенциалните заплахи за хиляди заети в нефтохимическия комбинат, нито възможните съдебни искове срещу България", допълват от президентството.

От ПП-ДБ реагираха остро на критиките на президента: „Твърденията на президента Радев, че държавата е неспособна да управлява именно пристанище "Росенец", граничи с доброволен отказ от суверенитет и уронва доверието в държавните институции. Именно служебното правителство, назначено от г-н Радев, без аргументи, тайно и експресно, остави в сила концесията в полза на Лукойл въпреки европейските санкции.“

Делян Добрев от ГЕРБ пък коментира, че от дерогацията за руския петрол е спечелил, цитирам, само Путин на гърба на бедния български шофьор: „Да ви припомня, това е онази дерогация, за която Асен Василев заплаши и шантажира ЕК, че ще бойкотира всички санкции срещу Русия, ако не я получим. Получихме я. Резултатът от нея бяха прескъпи горива през цялото управление на ПП и милиарди свръхпечалби за режима на Путин.“

Парламентът не е решил какво ще се случи дерогацията за рафинерията „Лукойл“.

„По отношение на дерогацията и прекратяването на използването на руски петрол  ние отново трябва да изчакаме какво ще е крайното решение на НС, такова в момента няма“, каза министър-председателят Николай Денков.

Енергийни експерти казаха пред bTV, че президентът не критикува по същество прекратяването на концесията.

“Всичко ще си е както преди, единствената разлика е, че служителите които ще осъществяват контрол върху морския транспорт ще бъдат назначавани от българската държава“, обясни енергийният експерт от Свободен енергиен пазар Виктор Минчев.

Други експерти смятат, че отпадането на концесията крие рискове.

„Де факто отмяната на концесията, отменя и дерогацията, няма анализ на рисковете. Ако има арбитражно дело, неустойките ще бъдат между 2-3 пъти повече, отколкото неустойките по АЕЦ „Белене“, каза икономическият анализатор доц. Красен Станчев.

ДПС, които подкрепиха  ускореното прекратяване на концесията на "Лукойл" на "Росенец", засега запазват мълчание.

Потърсихме Министерството на енергетиката и Министерството на икономиката за коментар. От ведомствата казаха, че изпълняват решенията на законодателите в парламента.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement