Заплатите на военните ще бъдат увеличени с 9 % от следващата година , съобщи днес военният министър като призна, че е водил тежки разговори с премиера Борисов и финансовия вицепремиер Симеон Дянков. Най- острите критики към Аню Ангелов са за това, че с промените, които предложи се настройват войниците и младшия офицерски състав срещу старшите офицери.

„Как ще коментирате репликите , че парите отпуснати от ведомството на Симеон Дянков са една счетоводна маневра и ще послужат за покриване на вноски осигурителни ,което МО не е внасяло на НОИ” ?

Няма нищо по – невярно от това . Има и ще се предложи в новия бюджет за Държавното обществено осигуряване и ще се предложи увеличаване на вноските за пенсия на всички от сектор сигурност от първа категория на труд с 20 пункта в сравнение със сега действащата. Това увеличение от 72 милиона на техните вноски се прави за сметка на държавния бюджет и няма нищо общо с повишаването на заплатата. Това е съвсем отделно. Повишаването на заплатата идва от икономии в министерството без това да засегне плащания по действащи договори. Няма да искаме увеличение само за първото полугодие до изборите какъвто случай имаше през 2009 – знаейки, че няма шанс да спечели изборите тогавашното правителство и министър на отбраната реши да вдигне заплатите на военнослужещите за сметка на едни 120 млн., които той изтегли от бюджета за второто полугодие , когато вече имаше съвършено друг кабинет”.

Заплатите на военните станаха обект на сериозна полемика, в която се включи и бившият военен министър Николай Цонев. Той по време на мандата си за по- малко от година управление увеличи заплатата на всички военни с 15% през 2009 , които обаче според приемника му Аню Ангелов са станали за сметка на непокрити задължения за изплащане на ново въоръжение в армията.

Аню Ангелов обещава увеличението срещу промяна в Кодекса за социално осигуряване, която предвижда въвеждане на пенсионна възраст за военните – досега те имаха право да излязат в пенсия само на базата на стаж от 27 години. За офицерите като парашутисти , пилоти и подводничари имаха право да се пенсионират при 15 години стаж. 20-те брутни заплати при пенсиониране се запазват, формирането на обезщетението ще става по същия начин , а мотивационните пари, които се получават от военните, навършили осигурителен стаж, също няма да бъдат пипани, гарантират от МО.

Какви въпроси обаче възникват? Ако офицер на 38 години реши да се пенсионира, той взима 39 000 лева като обезщетение за военната си служба. Тъй като му остават още 6 години до навършване на възрастта за пенсия – която е 700 лева месечно според тавана на пенсиите излиза, че за 72 месеца без пенсия военният връща на държавата взетото обезщетение с лихвите – общо 50 400 лева. Задавам въпроса на министър Ангелов.

Има усещане в хората че това е замяна на кон за кокошка, защото тези хора, навършили стажа за пенсиониране и получили обезщетението си, връщат с лихви на държавата парите които са взели , защото не получават пенсията си всеки месец?

И това не е вярно – но всеки един има право да си направи сметка

Защо да не е вярно – те пропускат пенсията ?

Защото, ако сега се пенсионират по сегашния закон, те ще се пенсионират и получат обезщетенията си на базата на сегашната заплата, а не увеличената с 10% . Това означава, че те автоматически ще загубят 3 до 4 хиляди повече пари от обезщетенията само”.

Хората, които попадат в групата на натрупали осигурителен стаж без да имат нужната възраст за излизане в пенсия са 1800 , изчислило е военното ведомство. То дори е подготвено да изплати обезщетенията на всички тях ако пожелаят да се пенсионират в следващите три месеца.

„Няма по-сигурна пенсия от заплатата, знаете че пенсиите имат таван , който няма да важи през 2014 когато се пенсионират. Той важи заради тавана на максималния осигурителен доход върху, който са внасяли своите вноски. Затова казвам, че ако те продължат да работят аз ограничавам своето право да ги освободя. Сега имам право да ги освободя при навършване на стаж. Това са хора , за чиято квалификация са харчени много средства и стремежът е да ги задържим, но това не значи , че армията ще застарее. Заради преди всичко войнишкия състав, който сключва срочни договори , може да бъде удължаван, но в никакъв случай той не може да се пенсионира като военнослужещ за 27 години, и това не е деление и дискриминация, защото договорите, сключени от войниците, са срочни.”, допълва министърът.

Той ще трябва да решава и въпроса със сержантските заплати, които в момента са по- ниски от заложеното в закона – обяснението е отново в 15% увеличение направено през 2009-та.

Утре ще стане ясно какво ще е общото увеличение на бюджета за отбрана във фонд работна заплата, което ще мине през министерски съвет и парламента, а в неделя ще стане ясно колко души са недоволни от въвеждането на новите правила, защото макар военните да нямат право да стачкуват е възможно недоволство да изразят техните семейства .