Скоро ще бъде известен точният брой на делфините в българските води на Черно море. Процедурата за избор на преброител на бозайниците е към края си. В четвъртък бяха отворени офертите за изпълнение на проекта, за който са предвидени над 3 млн. лв.

Това е трети опит за старт на преброяването на делфините в българската акватория на Черно море. Мониторингът е част от ангажиментите на страната ни към Европейската комисия да докладва всяка година за състоянието на видовете и местообитанията им. Най-сложната част е наблюдението на китоподобните заради нуждата от скъпи и високотехнологични средства.

„При наблюдението на китоподобните се използват летателни средства, самолети, които са твърде специализирани, и съставът, екипажът на самолета е също специализиран, не може какъвто и да е самолет да се използва и се правят паралелни проучвания с плавателни средства”, обясни Мадлена Станимирова, която е началник на отдел „Мониторинг на биологичното разнообразие и почвите” в Изпълнителната агенция по околната среда.

Мисиите в морето трябва да продължават по 20-30 дни, за да се проучи цялата българска икономическа зона на Черно море. Според експерти към тези данни трябва да се прибави и информация за случайния улов на делфини.

„Това ще ни даде възможност да разберем каква част от популацията на делфините е случайно била иззета от риболова, тоест какъв е ефекта, отрицателния ефект от риболова върху делфините”, обясни д-р Константин Михайлов от Института по рибни ресурси.

След проучване на данните за броя на делфините ще се определят зоните за защита на китоподобните в Черно море, където ще се наложат специални мерки за опазването им.