Колко гласа осигуряват едно депутатско място? Отговорът на този въпрос се крие в броя на гласувалите и по-точно в броя на тези, които са дали подкрепа на партиите, успели да прескочат бариерата от 4% за вход в парламента.

На последните избори през юни до урните са стигнали малко над 2 260 000 български граждани.

С оглед на тенденцията за спад на избирателната активност през последните две години ще направим изчисление с прогноза 2 милиона гласували на предстоящия вот.

Така сметката показва, че приблизително 7500 пуснати бюлетини са нужни за едно депутатско място в 51-вото Народно събрание.

Как избирателната активност може да промени това число?

Приблизително 2 милиона българи, които да отидат до урните на 27 октомври - това число е в основата на изчисленията ни с математика проф. Михаил Константинов.

„От там 4% са горе долу 80 000 гласа. Тоест 80 000 гласа вкарват партия в парламента и тя вече там ще спечели 10 или повече места“, обясни математикът.

Избраното число не е случайно, тъй като социолозите прогнозират приблизително същата или дори малко по-ниска избирателна активност от вота през юни.

„Две тенденции ще окажат влияние. Мисля, че все пак има хора, които са склонни да променят пасивното си поведение, което видяхме през юни месец. От друга страна обаче, вероятно се увеличават и тези, които не намират основание да отидат до урните в изборния ден, защото са безкрайно разочаровани от политическия елит“, коментира социологът от „Маркет ЛИНКС“ Добромир Живков.

Тенденцията, че по-малко гласуваме се доказва и от справка в активността на последните шест парламентарни избора - всичките предсрочни и то в период от три години.

Така през април 2021 г. активността е над 50% от имащите право на глас. В следващите избори се вижда спад, за да стигне до малко над 34% на 9 юни тази година. 

„Ако гласуваме повече хора, теглото на купения вот ще се намали. Ако една партия има пари да си купи 80 000 гласа, при сегашната избирателна активност вероятно ще вкара 10-членна група в парламента, но ако гласуват повече - 80 000, няма да ѝ стигне“, обясни проф. Михаил Константинов.

Купуването и продаването на гласове е престъпление, напомни служебната власт. 

Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase

Последвайте btvnovinite.bg във VIBER

Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM

Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK