2523 лв. е средната заплата, която получават работещите, завършили университети у нас. Данните са от Рейтингова система на висшите училища в България, представена от Министерството на образованието.

Това е увеличение с 325 лв. спрямо миналата година, когато средният облагаем доход на висшистите е бил 2200 лв.

Най-висока заплата дава магистърската програма по администрация и управление в Американския университет в България - 9697 лв. месечно.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

На второ място е магистърската програма по информатика и компютърни науки в Софийския университет - 7869 лв на месец.

Кое обаче е водещо за студентите при избор на университет - очакваният доход или интересът към специалността?

Третокурсничката Виолета Кастрева определя математика като своя страст. Затова избира да учи във Факултета по математика и информатика в Софийския университет.

„Ходим на международни олимпиади, на които се представяме на доста високо ниво, което показва и възможностите, които университета предлага“, казва Виолета.

Повечето студенти на факултета вече имат принос към реалната икономика.

„Идват, започвайки не от нулата. Обикновено голяма част от тях работят във водещи софтуерни фирми. Нашата огромна радост е свързана точно с това - че тези хора, които вече са намерили прекрасната си реализация - имат сериозна мотивация да отделят още година и половина или две, за да се обучават при нас“, обясни проф. Мария Нишева.

Безработицата при висшистите през предходните 5 години се задържа на равнище от малко над 2%, показва рейтинговата система, която сравнява 51 акредитирани висши училища у нас.

„Подобрява се връзката на висшето образование с пазара на труда. Тоест все по-голям дял висшисти работят на все по-качествени работни места“, казва Георги Стойчев, изпълнителен директор на института „Отворено общество“

„Много е важно в образователната система висшите училища да имат тези обективни данни за това къде се намират“, заяви Галин Цоков, служебен министър на образованието.

Към младите хора е и посланието на Виолета, която ги съветва да избират специалността не само заради дохода.