В очакване сме да научим името на новия служебен премиер, след като и третият мандат за съставяне на редовен кабинет в рамките на 50-ото Народно събрание се провали.
Президентът Румен Радев трябва да назначи поредното служебно правителство и после да насрочи предсрочни избори.
След шестата поправка на Конституцията (текстове, които Конституционния съд не отмени) държавният глава не може сам да реши кого да постави за служебен премиер, а трябва да избере от списък, станал известен като „домовата книга“.
Разгледай онлайн нашите промоционални брошури
Разговорите с потенциалните кандидати от списъка продължиха и днес. Радев се е срещнал днес с шефа на БНБ Димитър Радев и заместниците му. Един от заместниците – Петър Чобанов, днес даде знак, че е готов да помисли над въпроса иска ли да стане служебен премиер.
В списъка е и председателят на Сметната палата и настоящ премиер Димитър Главчев, който вече заяви че е готов да приеме. В списъка обаче са и неговите заместници. Председателят на парламента Рая Назарян вчера категорично отказа да поеме поста.
От прессекретариата на президента съобщиха за bTV, че разговорите с потенциалните кандидати продължават. На уточняващ въпрос има ли резултат от до момента отговориха така: „Процедурата продължава. Щом има резултат, ще бъдете информирани“.
Мълчание запазват и потенциалните кандидати. От пресцентъра на БНБ отказаха коментар, но пред в. „24 часа“ подуправителят Петър Чобанов е заявил, че „допуска да приеме покана за служебен премиер“. Още през март Чобанов не отхвърли категорично този вариант.
И Сметната палата отказаха коментар, въпреки че се появи информация, че Горица Грънчарова, изпълняващ длъжността председател, се е съгласила. Това не беше потвърдено от „Дондуков“ 2.
Не е изключено хората от „домовата книга“ да са си променили мнението, допускат експерти.
Единственото официално „да“ засега идва от настоящия служебен премиер. За bTV от Министерският съвет обясниха:
„Във връзка с поставените от Вас въпроси, Ви информираме, че има процедура и етапи, които трябва да се следват и в случай, че настоящият служебен министър-председател Димитър Главчев бъде посочен от президента Румен Радев отново за служебен премиер, всичко, което произтича от Конституцията, ще бъде стриктно спазено. Във връзка с персоналния състав на бъдещото служебно правителство, то е изцяло в прерогатива на служебния министър-председател. И при положение, че това е настоящият премиер той ще подходи към този въпрос отново с цялата сериозност, която ситуацията изисква, както и след направен задължителен анализ“.
В списъка по Конституция са и омбудсманът и заместник-омбудсманът, но тези позиции са свободни, а 50-ото Народно събрание така и не избра кой да ги заеме.
Очакваме да научим решението на президента – на кого Румен Радев ще възложи да състави служебно правителство.
Посоченият за служебен премиер трябва да избере министрите в кабинета си. След това президентът трябва да покани за консултации партиите.
Следва издаване на указ с който да назначи предложеното от служебния премиер правителство. С втори указ президентът насрочва и датата на предсрочните избори в двумесечен срок.
Вече е ясно едно поредните избори няма да бъдат на 6 октомври, защото днес нямаме указ. Те вероятно ще бъдат на 13 октомври, а ако процедурата с избора на служебен премиер се забави, могат да бъдат и в следващите две недели на октомври – 20 и 27 октомври.
В навечерието на новата парламентарна седмица пък отново се появи въпросът – обсъжда ли се смяна на председателя на Народното събрание Рая Назарян.
От ПП-ДБ се събраха на заседание на парламентарната си група, като очакванията са въпросът за свалянето на Назарян да е част от дневния им ред.
„Видяхме, че има „ДПС без Пеевски“, видяхме, че има ДПС с Пеевски, да видим дали може да има ГЕРБ без Пеевски. Очакваме отговор на този въпрос“, коментира преди срещата бившият премиер, а сега председател на парламентарната група на ПП-ДБ Николай Денков.