Вицепремиерът и министър на външните работи в оставка Мария Габриел върна изпълнен мандата за съставяне на кабинет на президента Румен Радев. В него присъстват имената на седем нови министри. Останалите запазват своите постове от ротационния кабинет на ПП-ДБ.
Представяме ви кой кой е сред новите предложения за министри:
Росен Желязков - министър на иновациите
Росен Желязков е роден на 5 април 1968 г. Той става магистър по право в Софийския университет „Свети Климент Охридски“.
В периода 1994-1995 г. е юрисконсулт, старши юрисконсулт, а по-късно секретар и кметски наместник на район „Средец“ към Столична община. От 1995 г. е адвокат по гражданско и търговско право, член е на Софийска адвокатска колегия.
В периода 1998-1999 г. е заместник-кмет по направление „Законност и контрол“ на район „Лозенец“, Столична община.
От 2003 г. до 2009 г. е секретар на Столична община. От 2011 до 2013 г. е председател на Управителния съвет на Института по публична администрация и представител на Република България в Европейския институт по публична администрация (ЕИПА) в Маастрихт, Кралство Нидерландия.
От 2009 г. до 2013 г. е главен секретар на Министерския съвет, а в периода 2014-2016 г. е съветник на министър-председателя по въпросите на държавната администрация и електронното управление.
Росен Желязков ръководи и участва в процесите на изработването на редица концептуални и стратегически документи и програми в областите на електронното управление, местното самоуправление и местната администрация, публично-частното партньорство.
Той представлява българската страна в годишните срещи по инициативата за партньорство за открито управление (2011 г., 2015 г.). Координира българския принос по инициативите, свързани с европейските политики по изпълнението на Европейската програма за Глобален мониторинг на околна среда и сигурност.
Участва в стратегическото планиране и разработването на политиките в областта на държавната администрация и електронното управление.
От 30 септември 2016 г. с Решение на Министерския съвет е определен за председател на Държавна агенция „Електронно управление“.
В началото на 2018 г. става председател на Комисията за регулиране на съобщенията, а през септември същата година е избран за министър на транспорта, информационните технологии и съобщенията.
Христо Гаджев – министър на отбраната
Христо Гаджев е роден на 28 май 1983 година. Завършва висшето си образование в УНСС със специалност „Международни отношения“ и магистърска степен в Софийския университет със специалност „Международни бизнес отношения“. Има редица обучения и специализации в България и чужбина.
Работил е като национален експерт и координатор за България по проект CONCEPT към Главна дирекция „Трудова заетост, социални въпроси и равни възможности“ на Европейската комисия.
От 2007 до 2009 г. работи в сферата на връзките с обществеността на ГЕРБ. От август 2009 до февруари 2010 г. е парламентарен секретар в Министерството на културата. От 2010 до 2013 г. е парламентарен секретар на Министерството на отбраната.
През 2014 г. става депутат в 43-тото Народно събрание Христо Гаджев. След това е народен представител и парламент No 44, 45, 46, 47, 48 и 49. Той е председател на Комисията по отбрана в 48-ото и 49-ото НС.
Внася основните решения, свързани с отбраната, както и с военната помощ, оказвана от България на Украйна през 2022 и 2023 година.
Гаджев и други депутати от Комисията по отбрана внасят решение, с което се задължава Министерството на отбраната да внесят всеобхватна и финансово обоснована програма за инвестиции в отбраната до 2032 година.
През 2023 г Христо Гаджев и други депутати внасят решение за ускоряване процеса по обновяване на ведомствените военновременни запаси на Министерство на отбраната. То трябва да подобри отбранителните способности на България и да даде възможност на министерството да окаже по-пълна военно-техническа помощ на Украйна.
Христо Гаджев е и съвноситиел на решение на в 49-ото Народното събрание за допълнително предоставяне на военно-техническа подкрепа за Украйна, с което се дават на Украйна бронирана военна техника, въоръжение и резервни части с отпаднала необходимост от Министерство на вътрешните работи.
Жечо Станков - министър на енергетиката
Жечо Станков е на 4 август 1982 г. Завършва „Икономика“ в Регенсбургския университет в Германия. Има опит като маркетинг директор и консултант по енергийни проекти. Той е съосновател и секретар на „Българска асоциация компресиран природен газ“.
През 2006 г. става член на ГЕРБ, а през 2009 г. е избран за общински секретар на партията в Бургас.
На местните избори през 2011 г. е избран за общински съветник на ГЕРБ в община Бургас.
Бил е председател на Българския енергиен холдинг.
През 2015 г. е назначен за зам.-министър на енергетиката във второто правителство на Бойко Борисов. През 2015 г. е назначен и за председател на Българския енергиен холдинг.
Валентин Мундров - министър на електронното управление
Валентин Мундров е магистър със специалност „Индустриално инженерство“ в Техническия университет в София, завършил е и „Електронен бизнес и електронно управление“ в Софийския университет „Св. Климент Охридски“.Има множество сертификати в областта на информационните технологии.
Определят го за професионалист в сферата на информационните технологии с повече от 20 години задълбочен технически опит в разработването, внедряването и поддръжката на сложни информационни системи.
Притежава експертиза в стратегическото планиране, изграждането и управлението на екипи, проекти и програми.
Мундров е бил ИТ консултант в Националната здравноосигурителна каса. В периода между 2013 г. и 2022 г. е работил като директор в дирекция „Софтуерна интеграция“ в „Информационно обслужване“ АД. Бил е експерт в Агенция „Митници“, както и в Министерството на здравеопазването. Има трудов опит и в частния сектор.
Става и заместник-министър на електронното управление в кабинета "Денков“.