“Не съм отправял оферта към президента Румен Радев да бъде част от сглобката. За тези три години хаос, абсолютна безпътица в България, лепенето на етикети доведе до тотално смразяване на хората, на политическите партии, на институциите.”

Това заяви лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов пред журналисти в кулоарите на парламента.

"В момента в България просто няма лидер, на когото да не му е залепен - дали заслужен, или не, - етикет, и това продължава със страшно усърдие", добави той.

Според него по време на избори винаги е прозирало зад кого стои президентът. "Когато Кирил и Асен са на един плакат с него, трудно е да се скрие прозира ли, или не, подкрепата им за президента Радев, или по-късно подкрепата, когато са били служебни министри, подкрепата му към тях", коментира бившият премиер.

Той заяви, че не вижда смисъл да коментира случващото се между лидери на политически партии.

"Много е интересно как са направени служебните правителства. Кой се е срещал, кой е договарял хората, това са огромни назначения", смята Борисов.

"Като вярващ човек вярвам, че власт власт възпира. Затова е много важно, когато имаме президентска, изпълнителна, парламентарна власт, ние първо да работим по уважението между тези институции, зачитането на тези институции, зачитането на мнението им. Когато посяваш ветрове, винаги жънеш бури", отбеляза той.

Лидерът на ГЕРБ подчерта, че при избирането на парламентарната квота в КС е имало пълна прозрачност, докато избирането на президентската квота в КС е било еднолично решение. "Призовавам всички да бъдат по-внимателни с лепенето на етикети. В една правова държава има неща, които се доказват, и институции, които работят по тях", коментира Борисов.

По думите му до 10-15 дни ще има среща за отчет и анализ на работата на министрите в кабинета Денков-Габриел.

„До този момент единственото, което знам, е, че се искат политически назначения в службите", поясни Борисов.

Той коментира, че ако Радев подготвя политически проект, това е и нарушение на Конституцията и е некоректно.

"Когато се изказваш като последна инстанция, каквато е президентската институция, а в същото време има политически проект зад теб или проекти през времето, които минаха, това не трябва да се счита за президентската дума, а на партиен лидер. Може би тук е мястото, където се вклинява Пеевски, за да се бори с партиен лидер, а не с президентска институция", смята Борисов.

"За импийчмънт на президента е абсурдно е да се говори, а не да се мисли, и обратното, за човек избран от народа. Както е и абсурдно този човек, който има цялото доверие на обществото за обединител да говори като партиен лидер и да не харесва до този момент нищо, което се е случило в България, освен служебните правителства", заяви той.

„Категорично не сме отправяли предложение към президента“. Това каза съпредседателят на „Продължаваме промяната“ Кирил Петков по време на изявление.

От ДПС обявиха, че „никога няма да работят с проруска партия“. Делян Пеевски коментира, че „въпросът за предложение към президента трябва да се зададе към ПП-ДБ и ГЕРБ“.