Само преди дни китайски туристи задържаха жена, твърдейки че се е опитала да ги обере. Така се върна на дневен ред дебатът за правото граждани да присвояват полицейски функции.

Така наречените граждански арести се превърнаха в скандал преди повече от 3 години, когато доброволен граждански отряд арестува мигранти с пластмасови "свински опашки" на границата с Турция.

Днес авторът на видеото е оправдан, тъй като съдът реши, че заради лошото качество на записа, направен с мобилен телефон, не може да се установи кой точно е вързал мигрантите. 

От Българския хелзинкски комитет смятат, че несъвършенство в наказателния кодекс ще изправи страната ни пред международен съд.

„Гражданите нито могат да знаят, и не са задължени да знаят, кога има точно престъпление и кога могат да се намесят, нито пък знаят в коя ситуация тази сила би била съразмерна. По тази причина тази формулировка отваря врата за много сериозен произвол”, каза Красимир Кънев, председател на БХК.

На обратното мнение е адвокат Марин Марковски.

„Наказателният кодекс много брани човешкото здраве – лека телесна повреда е едно ощипване или пък порязване. Тук има елементи на и противозаконно лишаване от свобода, като я стискат за ръката, което е елемент на насилие, но то е препоръчително от закона, защото тя е задържана и не е приложена повече сила от необходимото”, заяви адвокат Марин Марковски.

Колко често се извършват граждански арести – в полицията статистика не водят.