Каква е правната страна на подадената, приета и след това върната оставка. До казуса се стигна след като социалният министър Бисер Петков беше върнат на поста си вчера след изразеното му желание да напусне.
Юристите са категорични, че когато оставката е подадена и приета писмено или устно в рамките на Министерския съвет, все още всичко е само политически акт. То придобива юридическо значение едва когато министър-председателят внесе проекто решение за освобождаване на министъра и назначаването на нов в деловодството на Народното събрание.
Ако премиерът размисли междувременно, последици за кабинета няма и ново гласуване на министър не се налага.
Пламена Пенова, която е доктор по конституционно право, посочи, че няма никаква юридическа драма и това е една парламентарна процедура.
Така въпросът с оставката не само, че не е приключил, той не е и започвал, казват конституционалистите. А подаването на оставки пред премиера е белег за това - има или няма стабилност в управлението.
Ако трябва да обобщим - в рамките на този кабинет сме имали само една истинска оставка - тази на здравния министър проф. Николай Петров, която мина и през парламентарната фаза.
Оставките на Теменужка Петкова и Бисер Петков имат само политическо измерение.