1320 лв. е нетната сума за един работещ човек, който живее сам. За семейство с едно дете са необходими 2376 лв. за месечна издръжка. Това показват данните на КНСБ.

Над 1,8 млн. българи живеят с по-ниски доходи, които са нужни, за да се издържат. Само 750 000 работещи разполагат с достатъчно средства, за да покриват минималните си нужди.

На този фон хранителните продукти от малката потребителска кошница продължават да поскъпват. Само за година ръстът е 45%, изчисляват синдикатите.

Пенсионерката Занка Петкова е от онези близо 2 млн. българи, които живеят с по-ниски доходи от минималните за издръжка. Пенсията ѝ е 467 лева. Докато продава на пазара продукцията от градината си, работещата пенсионерка изчислява, че оцелява трудно и прави икономии.

„Лекарствата не мога да си купя на един път – днес две флакончета, утре три, така ли се живее“, казва Занка Петкова.

За година издръжката на живота се е увеличила с 20% -  това е с процент повече от инфлацията, пресмятат от КНСБ. Според синдиката огромна част от работещите българи не получават необходимия доход.

„Към септември минималната работна заплата не може да покрие необходимите средства за издръжка на живот. Това показва, че следва обедняване на населението и тези хора са обречени трудно да излязат от прага на бедността“, заявява Вили Иванова от КНСБ.

КНСБ настоява заплатите да се увеличат през декември средно с 20 на сто във всички сектори. Синдикатът иска минималната заплата да нарасне до 850 лева, а пенсиите през юли догодина да се увеличат поне с темпа на инфлацията.