Протестният митинг на КНСБ в събота съвпада с гледането на Бюджет 2014 на второ четене в бюджетната комисия в парламента и е последният шанс за оказване на синдикален натиск. Това обясни президентът на синдикалната организация Пламен Димитров в ефира на bTV.
„Датата е такава и тогава за последен път можем да окажем синдикален натиск. Мобилизираме хората и излизаме на протест – това могат да правят синдикатите и го правят”, заяви Димитров.
Той многократно отхвърли обвиненията в задкулисие, прозиращо в думите на председателя на КТ „Подкрепа” Константин Тренчев, че Димитров се е срещал с лидерите на управляващата коалиция Сергей Станишев и Лютви Местан. След като „Подкрепа” отказа да участва в общи протестни действия с КНСБ, вчера в ефира на bTV Тренчев обясни, че организираната на 20 ноември проява има политически оттенък.
„Срещи имаме с всички, които имат влияние – преди това и с Бойко Борисов, Сергей Станишев. Няма задкулисие в нашата логика, срещите ни са публични и пред журналисти”, подчерта Пламен Димитров.
Той припомни, че над 51% от членовете на КНСБ са заявили желание за национални и регионални протестни действия. Димитров уточни, че засега по-малко от 20% са за национална стачка и затова все още няма да се организира национален протест. Според очакванията му на митинга на КНСБ в събота ще се съберат между 6000 и 8000 души.
„Членовете на КТ „Подкрепа” ще бъдат с нас, аз съм убеден. Искаме да бъде чут гласът на работещия българин – длъжни сме да кажем каквото искат хората пред парламента и пред управляващите”, заяви Пламен Димитров.
„Пенсионерите, майките и безработните са в правото си да бъдат подпомогнати, но в бюджета няма нищо в подкрепа на работещите българи. Трябва да бъде чут гласът на работеща България”, декларира Пламен Димитров. Той подчерта, че синдикатът настоява пенсионната възраст да бъде замразена за една година, а за седем години.
Той изрази мнение, че твърденията за разрив между синдикатите са несериозни и според него това е „буря в чаша вода”.
„Министърът на икономиката каза, че обслужваме ГЕРБ. Нашата позиция е ясна, не обслужваме искания. В енергийния сектор има срив, в новия бюджет са заложени нови 350 млн. лв. задължения на НЕК. НЕК върви към фалит, в следващите седмици държавата може да остане без ток”, обясни Пламен Димитров.
„Властта няма намерение да си ходи, трябва да решат проблема с изборите. Предсрочни избори искаме, но днес искаме да има какво да ядем, утре да имаме ток, после пенсии”, декларира синдикалният лидер.