След атентата срещу Баретата започна и обсъждане на конкретни мерки за сигурността около съдебната палата.

Естествено, зони за сигуронст има около стратегическите обекти у нас. Каквито са например АЕЦ Козлодуй, специалните служби и посолствата. Другите по-особени зони са посочени в Закона за събиранията, митингите и шествията. Те са около Президентстово, министерския съвети и Народното събрания. За тях отговаря Охранителна полиция.

„При митинги и шествия, зоната за сигурност е 20 метра отстояща от сградата, оборзанчени са с табели, че е под видеоконтрол и паркирането в диапазона”, обясни главен инспектор Борислав Муеров, заместник началник на „Охранителна полиция" в СДВР.

Оказва се, че зоните за сигурност са активни само по време на протести. Поне що се отнася до видимата с просто око охрана.

Извън случаите на протести, около президенството, министерски съвет и парламента няма никакви допълнителни мерки за сигурност. Единственото ограничение е, че гражданите не могат да спират автомобилите си около сградите.

А пред Съдебната палата безпроблемно могат. Което според председателят на комисията по вътрешна сигурност и обществен ред не е съвсем нормално. Той е „за" дискусия за зона на сигурност около Съдебната палата, както поискаха висши съдии и ще бъде инициатор на такава среща.

„Не е и нормално пред стълбите на Съдебната палата да спират всякакви коли на не повече 10-15 метра от входа, разбира се не трябва да се въвеждат и мерки, които да ограничат правата на гражданите”, обясни Красимир Ципов, председател на Комисия по вътрешна сигурност и обществен ред.

Зоната за сигурност около Съдебната палата- това обсъдиха на среща днес заместик главния прокурор и директорът на националната полиция. Малко след това това бяха поставени тези табели за служебен абонамент, а пътни полицаи контролираха трафика.