Към момента се ремонтират 489 училища в страната, като до първия учебен ден 62 от тях няма да са приключили. Ако някъде не е възможно да се учи, децата ще бъдат пренасочени, но началото на учебната година никъде няма да бъде провалено, увери пред БНР просветният министър Анелия Клисарова.

По думите й един от основните проблеми на учебните заведения, особено в по-малките, е заплащането на тока и парното. „Ще осигурим допълнителни средства”, обеща министърът.

Като друг проблем тя очерта районите със застаряващи учители. „Само 3% от преподавателите са до 30 години. Трябва да вземем сериозни мерки да мотивираме младите хора. Хората искат бързо да върнат средствата, които са вложили в образование. Искаме да въведем някои социални пакети, да въведем стажантски програми от университета, по-високи стипендии. Говорим за пакет от мерки, не за една”, обясни Клисарова.

Тя обясни и идеята за тясна връзка на образованието с бизнеса – учениците да работят още в училище. Ако започнем с професионално ориентиране от 4-5-и клас, ще има възможност да обучим младите хора да работят с нова техника, посочи тя.

По думите й до 23 август всички учебници до 7-и клас са били доставени в училищата.

„Директорите трябва да бъдат атестирани и трябва да получават оценка не само от регионалните инспекторати. Обсъжда се мандат от четири или пет години. В структурата си Законът за училищното образование вече е готов. Но той касае милион ученици, още толкова учители и много родители. Това, че законът се подготвя дълго, доказва неговата сложност. Законът ще влезе около коледните празници или веднага след Нова година. Надявам се да бъде приет март-април догодина. Ще влезе в сила по-следващата учебна година”, допълни още образователният министър.