Премиерът Кирил Петков оповести пред журналисти кои са случаите, за които ще търси отговори от прокуратурата след разговора си с главния прокурор Иван Гешев. От държавното обвинение обявиха, че министър-председателят е посочил на срещата лицата „в основата на икономическата и криминална престъпност в страната“.

Петков и говорителят на МС Лена Бориславова са се срещнали с призовкаря, като тя трябва да се яви на 9 февруари от 15:00 часа във ВКП. По думите ѝ на призовкаря било наредено по телефона да не връчва призовката на Петков пред събралите се журналисти.

Снимка: БГНЕС

Той обаче каза, че "с удоволствие" би се явил на разпит.

Петков изреди и конкретните случаи, за които ще иска отговори от прокуратурата:

  • Какви действия е направила прокуратурата по казуса с Мата Хари, след като Бойко Борисов заяви, че знае коя е авторката на снимките от неговата спалня – направено ли е разследване дали тя е внесла кюлчетата там или те са били в чекмеджето на тогавашния премиер?
  • След санкциите по „Магнитски“ и обвиненията срещу Васил Божков, има ли допълнителни разследвания и срещу останалите оповестени от САЩ – Делян Пеевски, Александър Манолев, Илко Желязков?
  • Има ли директна връзка между заема на „Булгартабак“ в ББР и факта, че Пеевски е бил акционер в холдинга?
  • Медиите обявиха, че заемът на „Роудуей кънстракшън“ в ББР е взет от адвоката на Румен Гайтански – Вълка. Има ли връзка с Гайтански и правомерно взет ли е заемът?
  • Обвинен ли е Петьо Петров – Пепи Еврото във връзка със случая „Осемте джуджета“
  • Има ли връзка със строителните компании, работещи по язовирите у нас и Таки?
  • Какви стъпки са направени по „Барселонагейт“ след като испанските власти са ни информирали за потенциално свързано с казуса пране на пари?
  • Има ли връзка между случаите с „Автомагистрали“ и изнасянето на торби с пари и организацията ГЕРБ?
  • Защо „Булгаргаз“ и Николай Павлов са се отказали от количества азерски газ, които са могли да стигнат до България и които биха свалили цената за потребителите?

По всеки от тези случаи от Министерския съвет ще подготвят справки с публично известната информация и ще ги предадат на прокурорите.

Снимка: В. 24 часа

Петков засегна и самия си разговор с главния прокурор Иван Гешев. По думите му двамата са обсъдили съдбата на специализираното правосъдие, което управляващите планират да закрият. "Попитах защо няма развитие по публично известната информация за част от тези хора, за които споделих. Когато искаме да имаме работещо правосъдие, всички трябва да сме информирани какви са действията, които прокуратурата предприема", подчерта Петков.

От прокуратурата лаконично отговориха, че редовно съобщават информация по хода на делата от обществен интерес, а гражданите са задължени да предоставят на властите информация за престъпна дейност, ако имат такава:

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement