Главният прокурор вече е в България. По информация на bTV той се е прибрал у нас с полет късно снощи, но и до момента запазва мълчание за поисканото му отстраняване от негови колеги.

Сега всичко е в ръцете на Висшия съдебен съвет (ВСС) или пък в ръцете на самия Иван Гешев, който ако иска може и да подаде оставка. Но какво следва?

Първо Иван Гешев трябва лично да получи препис от предложението за отстраняването му. Има седем дни, в които може да изрази становище - включително и да възрази. След това в тридневен срок Пленумът на Висшия съдебен съвет трябва да се събере и да реши дали това искане е допустимо. И едва тогава - на ново заседание, да разгледа отстраняването на Иван Гешев по същество.

Искането за отстраняване на Иван Гешев от шестима прокурори повдига много въпроси – това е мнението на съдия Атанаска Дишева, която е и член във Висшия съдебен съвет.

„Иска ми се да вярвам, че колегите просто са осъзнали какво същност представлява поведението на главния прокурор. Много бързо се развиха събитията от публичното изявление на кандидата за премиер до предложението на членове на прокурорската колегия. Изводите вероятно са еднозначни“, коментира Дишева.

17 гласа „За“ са нужни за отстраняването на обвинител номер 1, напомни магистратът. И коментира посочения мотив от прокурорите – „тежко нарушение на служебните задължения“ от страна на Иван Гешев. „Предложението е обосновано с обстоятелства, които действително биха могли да послужат за основание за предсрочно освобождаване, ако се докажат“, поясни Дишева.

„Приятелски огън“ и политическа намеса зад искането – това видя бившият градски прокурор Николай Кокинов.

„Няма вечни врагове, има вечни интереси. Очевидно в момента интересите са други и целят отстраняване на главния прокурор. Очевидно е, че политическите сили желаят да конструират все пак някакво правителство и в хода на тези преговори, като че ли ми се струва, че е постигнат някакъв консенсус и част от сделката вероятно е и това, което се случва в момента“, каза Кокинов за bTV тази сутрин.

Случващото се повдига и друг въпрос: Кой ще избере заместника на Иван Гешев? Коментар по темата в ефира на bTV проф. Екатерина Михайлова.

„Това е ВСС с изтекъл мандат и основателно се поставя въпроса дали не се бърза да бъде отстранен някой, за да бъде избран друг от същия състав“, каза проф. Михайлова, която е преподавател по конституционно право.
Задача на депутатите е да изберат нови представители от парламентарната квота във Висшия съдебен съвет.

Каквото и да се случи в следващите дни - последната дума е на президента Румен Радев. Защото Висшият съдебен съвет изпраща до „Дондуков“ 2 предложение за отстраняване на обвинител номер 1.