Казината и игралните зали, които работят след 22:00 часа, вече няма да могат се помещават на по-малко от 100 метра от студентските общежития. Това решиха депутатите, подкрепяйки промените в Закона за висшето образование.

Съществуващите в момента заведения обаче ще се преместят едва когато им изтекат настоящите лицензи, чиято максимална продължителност е пет години.

"Направили сме справка – около 85% от договорите изтичат в края на годината”, заяви депутатът от „Атака” и председател на Парламентарната комисия по образование Огнян Стоичков.

Депутатите решиха още министърът на образованието да извършва проверки във всеки университет поне веднъж на две години. Той ще може да дава препоръки за отстраняване на нарушения в срок до 3 месеца. Ако университетът не изпълни предписанието, министърът може да предложи на финансовото министерство да спре субсидии за социално-битови разходи. Парите ще бъдат възстановявани със задна дата след отстраняване на нарушенията.

"Няма висше училище с блок в Студентски град, което към момента да не е отдало свое помещение за нощно заведение. Нощните заведения преобладават в Студентски град”, заяви Огнян Стоичков. По думите му в законопроекта има баланс на интересите между
висшите училища и бизнеса. Той даде за пример предвиденият 6-месечен гратисен период, даден на казината и залите да преустановят своята дейност в изпълнение на изискванията на закона.

"Никой не ограничава веселбата и забавленията. Въпросът е никой на никого да не пречи. В студентското общежитие с дефиницията, която ние даваме, е жилищна сграда за отдих и за самоподготовка. Това е нейният приоритет”, каза депутатът.

Като плюс Ивелин Николов от левицата отчете, че за пръв път се регламентира статутът на студентските общежития като жилищни сгради. Според депутата не шумът, а наркоразпространението, престъпната дейност в заведенията в района, оставали основният проблем там.

Николов заяви, че има две заинтересовани страни, които не са част от консенсуса по промените. Комисията по хазарта, която реагира като комисия , защитаваща хазартните фирми, а не като държавен орган , и здравното министерство - което твърди, че законопроектът нарушава стопанската инициатива, заяви депутатът.

Според колегата му Петър Мутафчиев измененията решават частично проблема, който не е само в заведенията, но и в строителството на нови, "които ще започнат да се появяват на 101-я метър".

Предстои гласуването на закона на второ четене.