Шансът за приемане на единната валута до 2024 г. не е голям заради високата инфлация. Прогнозата е на шефа на бюджетната комисия в парламента Любомир Каримански по време на кръгла маса за приемането на европейската валута в Народното събрание.
Един от критериите, които трябва да изпълним като държава, за да можем да приемем еврото е ниската инфлация. В момента обаче ние не покриваме този критерий, отчетоха участниците на форума и това на практика ни отдалечава от еврото и еврозоната.
Друга част от политиците пък изразиха надежда, че е възможно с конкретни мерки, а инфлацията да бъде намалена, преодоляна и Европейската комисия да прояви разбиране на фона на голямата инфлация в други страни членки на Евросъюза.
Бивши финансови министри критикуваха приетите до момента мерки, като посочиха, че някои от тях не са добре таргетирани и на практика бутат инфлацията в посока нагоре.
„Този шок, който преживяваме от инфлацията, ако не успеем да го овладеем, ще е критичен и за влизането на България в еврозоната“, заяви Каримански.
„Ние внасяме инфлация чрез силната отвореност и силния внос на потребителски стоки. В допълнение имаме няколко структурни проблема, които усилват това. Едното е бързо свиване на работната сила. Ние имаме над 30% от фирмите, които казват, че основният проблем е недостиг на хора, тоест те са склонни да платят по-висока цена за труд, която пренасят в крайния продукт“, коментира подуправителят на БНБ Калин Христов.
Според бившия финансов министър Милен Велчев трябва „да помислим за програмите, които прилагат страни като Австралия и Канада - точкови системи за привличане на икономически мигранти. И да се възползваме от ситуацията, в която хора в страни като Украйна, засегнати от войни, бягат и търсят нов живот, да сме по-гостоприемни“.