Необичайните метеорологични явления създават заплаха за земеделската реколта през тази година. При голям студ и много ниски температури посевите могат да пострадат сериозно, предупреждават стопани.
Земеделците са притеснени, но експерти уверяват, че няма основания за резки движения в цените. Меката зима и топлото време объркаха плановете на фермерите.
Черешовите масиви в Кюстендилско се развиват добре, но стопаните признават, че са притеснени. „Зависи от температурите, ако паднат под минус 20 градуса, може да има отрицателни действия за реколтата”, обяснява Кирил Димитров от Съюз на черешопроизводителите в Кюстендилско.
В района част от фермерите отглеждат и зърнени култури, които вдъхват надежда за добра и качествена реколта. „Прогнозирам да е по-добра реколтата от миналата година, стига времето да позволява да се получи”, казва председателят на земеделската кооперация в село Шатрово Сашо Александров.
В Старозагорско земеделските производители се притесняват от сушата. „Липсата на влага през зимата е като бомба със закъснител. Ако се случи и суха пролет, тогава нещата ще бъдат много зле, дори бих казал трагични”, предупреди Радосав Христов, който е зърнопроизводител от Стара Загора.
Сериозни сътресения в цените на едро не се очакват, но не е изключено спекуланти да пробват пазара. „В момента обстановката е вяла, тиха и без перспектива за никакво движение нагоре, за цените говорим”, обясни председателят на Държавната комисия по стоковите борси и тържищата Едуард Стойчев.
При ниски и лоши добиви обаче ще има и загуби. „Цените за крайният потребител не зависят от нас, а от прекупвачите”, обясни производителят Кирил Димитров.
Засега цените на основните хранителни продукти остават стабилни и дори бележат спад на годишна база.