Агенцията по заетостта започна кампания за връщане на младите българи от чужбина и реализацията им у нас. Няма точна статистика колко са те. Предполага се, че са повече от 2 милиона души.
Според неофициални данни студентите в чужбина са над 30 000. Често това са квалифицирани българи, владеещи повече от един чужд език.
На специален мейл - [email protected], Агенцията по заетостта събира биографиите на тези, които искат да се реализират тук. Трудовите посредници обобщават уменията им в кратки профили. Работодателите ще имат възможност да разгледат тези профили, за да могат да изберат най-подходящия кадър.
След 7 години в Германия Ваня Генов и съпругът й също търсят работа в родината. „Решихме да се върнем, просто защото носталгията е много голяма. Липсват ни много семейство и приятели, слънцето и атмосферата в България”, казва жената.
Разказва, че след като завършила в Германия, намерила добра работа за 2 месеца. В България е вече от половин година, минала е близо 10 интервюта. „Изискванията са много големи, интервютата са много дълги, а заплащането е много минимално”, споделя Ваня.
„Наясно сме, че не можем да взимаме парите, които сме взимали в Германия, но все пак някакъв стандарт трябва да се поддържа. Мисля, че ако до 1-2 месеца не си намеря хубава работа, оптимизмът ми ще изчезне”, опасява се жената.
Междувременно у нас бизнесът не може да намери подходящите кадри за 12 000 работни места, а безработицата през януари е нараснала с 0,4 на сто до 12,2%.