Вицепремиерът и министър на труда и социалната политика Ивайло Калфин подкрепя искането на БАН да се предприемат незабавни мерки за предотвратяване на преждевременната смъртност в България.
Калфин коментира пред журналисти, че в областта на здравеопазването трябва да бъдат разработени целенасочени мерки за превенция на високата преждевременна смъртност.
Според доклад на БАН, представен днес в Министерския съвет, този тип мерки са възможно най-бързите за ограничаване на тенденцията за намаляване на българското население. От БАН са формулирали три основни причини за преждевременна висока смъртност, особено сред мъжете - онкологичните заболявания, болестите на сърдечно-съдовата система и смъртността в резултат на външни причини като катастрофи.
Калфин отбеляза, че мерките трябва да бъдат заложени в здравната реформа. Мъжете не доживяват пенсия, отбеляза Калфин и допълни, че при мъжете рисковете от ранна смърт започват още на 45-46 години.
Министърът подкрепя и предложенията на БАН за мерки за стимулиране на работещите родители.
Калфин припомни, че такава мярка е случващото се с данъчния кредит - за едно дете намалението е 200 лева, за две - 400 лева, за три - 600 лева, което се равнява на половината от досегашните детски плащания - пада се около 18 лева на дете на месец на работещ родител. Калфин посочи, че би искал да има и по-големи облекчения за работещите родители.
Той коментира, че е трудно да се приложи идеята за различен размер на детските спрямо степента на образование на детето, още повече, че често разходите за малки деца са по-големи от тези за деца в по-висока образователна степен.
Министерството на труда и социалната политика ще почне кампания за популяризиране на промените в Кодекса на труда за работното време с променливи граници, които да позволят съвместяване на личен с професионален живот.
Проявявам разбиране и към протестиращите, и към тези, които се опитват да сглобят бюджета, каза вицепремиерът по повод на протестите на работещите в музеите и галериите. По думите му във всяка система има напрежение. Той допълни, че продължава да е на мнението, че минималната работна заплата трябва да расте.