Хотелиери и собственици на магазини в Кранево алармираха, че след всеки дъжд кална маса се свлича в хотелите им, в магазините, по улицата към плажа. Те настояват, че проблемът не е само техен, а и на туристите и настояват да бъде решен преди сезона да бъде провален.
Кранево тъне в кал след всеки дъжд. За хотелиери и търговци в курорта проблема не е от вчера. След пороят вчера обаче ситуацията става нетърпима.
„Но в тоя случай това е един много сериозен проблем, за който алармираме вече третата година. Има строеж, на една руска фирма, които са над нас и проблемите с отмиване на глината явно не са решени до днешния ден. Защото това, което се случва в момента се случва за втори път. Проблемът не е че в моя хотел или в моя двор има наводнение, вие виждате че цялата улица, магазини, всичко е потънало в 15-20 сантиметра тиня", заяви хотелиерът Даниела Пеловска.
„При всеки един дъжд по-силен всичката кал слиза тука при нас и потърпевши сме ние. Калта влиза в магазина, цапа хората, това не може да се нарече според мен курорт. Не знам кой трябва да вземе мерки, кмета ли, тука собственика на хотела откъдето слиза тая пръст ли. Всичко е кално, тука вода, плажни масла, списания, всичко това трябва да мине през човешка ръка да се изчисти, да се изтрие. Но проблемът, че ние трием, но това нещо колите го разнасят. А като изсъхне става на прах и всичко влиза в обекта", обясни Йордан Иванов, който е наемател на магазин за хранителни стоки.
Освен че се разнася прах, потърпевшите се жалват, че жълтата пръст съхне много бързо и като попадне в канализацията става като бетон.
Кметът на Кранево Румен Николов обясни, че са дошли „едни мастити бизнесмени, които предприеха едно мащабно строителство, но голяма грешка беше от тяхна страна, че обезлесиха района”. По думите му това е довело до проблемите и при по-проливни дъждове се свличат огромни количества кални маси, които затормозяват канализацията, битовата, дъждовната и създават огромен дискомфорт. „Миналата година беше първи път, тая година за втори път. Молбата ми към тях е неколкократно да залесят тия склонове с дървета, храсти, райграс, да спрем свличането на земни маси, дотука глас в пустиня”, каза той.
Представител на строителната фирма не отрича, че има проблем. Затова и днес потърпевшите, кметът и строителят ще се срещнат, за да търсят изход.
„Ще бъде и проектантът, ще бъде и компанията, която строи ВиК, защото ние не искаме да има такива случаи занапред. Затова в моите компетенции е да плащаме и да имаме добра система за вода и канализация. И ако има такива проблеми аз смятам, че безусловно трябва да ги решим. Това не се случва за първи път не искаме да е такава ситуацията", беше мнението на Алексей Кириянов от строителната фирма.