Тази празнина от 109 народни представители до 121, които бяха заети от ИТН, може да бъде заета от друга парламентарна група или част от нея. Това коментира политологът Димитър Ганев след изтеглянето на министри на ИТН от коалицията.
Може да се стигне и до служебно правителство, което да управлява два месеца до изборите.
Правителство на малцинството означава, че партия, която не участва в кабинета, го подкрепя, обясни още той.
Има и вариант, при който може да се състави нов кабинет в рамките на този парламент.
Ако има предсрочни парламентарни избори – биха били в първата половина на септември, но има два варианта, които да ни лишат от това, добави Ганев.
Вижте и какъв е коментарът на конституционалиста доцент Наталия Киселова.
До днес управляващата коалиция от "Продължаваме промяната", "БСП за България", "Има такъв народ" и "Демократична България" управляваха с мнозинство от 134 депутати.
След събитията от днешния ден и изявлението на лидера на "Има такъв народ" Слави Трифонов, вадим неговата партия от общия сбор на коалицията. Те са общо 25 и така остават 109 депутатски мандата.
За стабилно управляващо мнозинство в 240-местния български парламент са необходими 121 депутата.
На оставащите три формации в коалицията не й достигат 12 гласа.
От къде биха могли да дойдат те? В тази политическа ситуация отговорът на този въпрос е много труден. Хипотетично, при гласуването на отделни решения и закони, те могат да бъдат подкрепени и от ГЕРБ-СДС или ДПС, дори и „Възраждане“, с чиито 13 места в залата може да се постигне мнозинство - общо 122 депутата.
Но на фона на всичко казано и направено досега от партиите в опозиция през изминалите 6 месеца обаче това изглежда твърде невероятно.