Какво представлява Глобалният акт „Магнитски“?

Това е първият закон, при който без да се влиза в съдебна зала, юридически и физически субекти могат да бъдат изолирани от достъп до банковите им сметки.

Законът „Магнитски“ има ефект на домино, обясняват юристите. санкционираните за корупция хора и фирми попадат завинаги в така наречения черен списък и не могат да извършват банкови транзакции в Америка.

„Реално този списък го има във всяка една, включително и българска банка, и се прави проверка до колко сметки, които се намират в тези банки и транзакции с лица, сключени в този черен списък. И това е глобално наложено, защото всяка една банка по света участва в тази глобална система за разплащане, тоест тя не може да завършва своите операции“, обяснява адвокат Боряна Мусева, която е доцент по международно частно право.

„Всички широко разпространени в България и Европа карти, чрез които осъществяваме банкови разплащания, са карти, които са под контрола на американски лица. Това означава, че тези лица оттук нататък няма как да имат карти на тези компании“, обяснява Христо Христев, доцент по право на ЕС в Софийския университет.

Засега няма обяснение какво точно се случва с блокираните пари в банките.

„Какво се случва с тях оттук нататък е вече и въпрос на очаквано потенциално наказателно производство, което може да се случи в държавата, която вече има компетентност в материята на наказателното право, дори и на търговските и гражданските спорове да реши този въпрос“, коментира Мусева.

Това поставя санкционираните по „Магнитски“ в ситуация да не могат да работят и да развиват бизнес със света.

Ако се допусне транзакция с пари на човек от черния списък, глобата за въпроснната банка е двойна, показва практиката досега.

Законът Магнитски беше приет през декември 2017 година.