Разнообразен репертоар със забележителни спектакли от български и международно признати режисьори представя през този сезон Народният театър „Иван Вазов“.

До края на годината ще бъдат представени 7 премиери, обявиха от ръковоството на Народния театър.

Сред тях са спектаклите „Медея“ на Деклан Донелан и Ник Ормерод, „Оръжията и човекът“ на Джон Малкович, „Мрак на края на града“ на Катрин Медлер и „Някой ще дойде“ на Катя Петрова.

Една от най-очакваните премиери на сезона е „Медея“ по Еврипид, режисирана от световноизвестния британски режисьор Деклан Донелан.

Спектакълът ще бъде представен на 9, 10, 11 и 12 октомври, а публиката ще има възможност да проследи действието от съвсем близо, качвайки се на сцената. В ролята на Медея влиза изключителната Радина Кърджилова, която си партнира с някои от най-изявените актьори от трупата на Народния театър.

Ноември идва с друга важна премиера – антивоенната пиеса „Оръжията и човекът“ от Бърнард Шоу, носител на Нобелова награда за литература през 1925 г. Пиесата е под режисурата на световноизвестния актьор и режисьор Джон Малкович. 

На 1 и 2 октомври зрителите ще могат да гледат „Куклен дом, втора част“ от Лукас Нейт, под режисурата на Ясен Пеянков – един от най-успешните български режисьори, работещи в чужбина. Пеянков, който е добре познат в театралните среди в САЩ, се завръща на българската сцена с интригуваща пиеса, която продължава историята на известната класика на Хенрик Ибсен. 

Друг спектакъл, който ще зарадва зрителите през този сезон, е „Някой ще дойде“ от Юн Фосе, режисирана от Катя Петрова. Тази камерна, но дълбоко въздействаща постановка ще разгледа теми като самотата, любовта и търсенето на смисъл в живота. Катя Петрова, позната със своя оригинален подход, ще въведе зрителите в света на Фосе по уникален и въздействащ начин.

Есента на Народния театър ще бъде озарена и от премиерата на „Мрак на края на града“ под режисурата на Катрин Медлер, която е сред водещите имена на съвременната европейска театрална сцена. Медлер е известна със своите експериментални и многопластови спектакли, които умело съчетават визуална естетика с дълбоки философски послания.

„Мрак на края на града“ обещава да бъде вълнуващо и емоционално пътуване в света на човешките страхове и надежди, поставяйки на преден план вечните въпроси за идентичността и морала.

По случай 120-годишнината от основаването на Народния театър ще стартира нова инициатива – издаване на книги. Първата ще бъде книгата на Деклан Донелан – „Актьорът и пространството“, а втората – летопис, който побира в себе си най-любопитните и най-съществените моменти от 120-годишната история на първия български професионален театър.