Много от инцидентите в планината в България изобщо не са свързани със скиори. Често засягани от лавини са алпинисти, които се движат по много стръмни терени и съответно поемат голям риск.

Това каза в предаването „Тази сутрин“ по bTV Момчил Панайотов, председател на Българска асоциация по ски свободен и екстремен стил, който води обучения за лавинна безопасност и е планински спасител.

Той коментира случая от събота, когато лавина затрупа трима планинари и по чудо и тримата оцеляха. Инцидентът стана в местността Камината в Рила. Според експерти това е една от най-опасните зони, а при снеговалеж след слънчеви дни вероятността за падане на лавини е много голяма.

Вижте повече при какви условия падат лавините, кои са най-опасните и какъв е шансът за оцеляване:

Панайотов даде няколко съвета при попадне в лавина.

Първо, човек трябва да се опита да остане на повърхността на лавината. Хората казват, че е добре да се имитират плуващи движения като в бързи води, т.е. загребване назад с ръце. Това невинаги е възможно. Когато те понесе лавина, особено снежна дъска, нещата се случват изключително бързо и често човек губи контрол върху тялото си, обясни гостът.

Снимка: bTV

Ако все пак лавината погълне туриста и той попадне под снега, е важно да се опита да се пази главата си и пространство около нея, като постави ръце пред лицето си. Най-големият проблем, свързан с лавините, е че хората поемат сняг с въздух или когато лавината спре, снегът ги обгръща плътно и въздухът им се изчерпва много бързо. Затова вероятността за оцеляване спада рязко с времето – за 15 минути затрупаният издиша въздуха около себе си и започва задушаване.

Вижте във видеото и някои от уредите, които може да спасят живота ви при лавина:

Би било добре да имаме, както в западните страни, т. нар. лавинен бюлетин. Той се издава от експерти и дава данни за състоянието на снега. За съжаление изоставаме в това отношение, каза Панайотов.

Той добави, че в планините не всеки момент е опасен и хората не трябва да се надъхват да не ходят, а да се учат да знаят кога да ходят.

Вижте целия разговор във видеото:

Същевременно директорът на Планинска спасителна служба Радко Марков каза в предаването, че в този момент снежната покривка е улегнала и няма голяма опасност от лавини.

Все пак трябва да се знае, че има някои северни и североизточни склонове, в които е натрупал сняг, получили са се т. нар. дъски и трябва много да се внимава, когато се преминава през тях.

Вижте повече във видеото: