За измама от името на Летище София и мним търг с изгубени багажи, предупредиха през седмицата от аеропорта.

Оттам призоваха потребителите на социални мрежи, които забележат подвеждащото съобщение, да го докладват на „Мета“ (Meta).

Измамниците примамват потребителите с обещанието да намерят скъпи вещи на символични цени, ако си купят забравен куфар.   

В една от обявите се твърди, че Летище София закрива склада си и продава над 1000 куфара за 3,50 лв. всеки.

Под поста виждаме коментари на доволни купувачи, получили маркови дрехи, аксесоари и скъпа техника срещу символичната сума. Те обаче са от видимо фалшиви профили. Коментарите гласят:

  • „Когато поръчах куфара, жена ми ми се смееше - но когато го отворих, беше щастлива - повечето неща са нови и женски.“
  • „Като цяло останах доволна от покупката, въпреки че вътре не намерих нещо много ценно, но хавлиите за баня ми харесаха.“

Отваряме линка за „томбола“ и ни дава правото да купим куфара, а накрая сайтът изисква лични и банкови данни. Подобен тип измами не са нови, а целта им е да откраднат данните ни, обясняват експерти по киберсигурност.

„Има го и моментът с играта – купуваш си куфар, не знаеш дали ще има нещо вътре, което е тип хазарт. Може директно да получим заявка за потвърждение и да ни изтеглят някакви пари. Имало е случаи с друг вид измами, при които картите имат по-висок лимит, и могат да бъдат източвани по-сериозни суми“, коментира Станислав Атанасов, експерт по киберсигурност.

Случаите на изчезнали куфари не са рядкост – според последните данни за 2022 г. по летищата са изгубени над 26 млн. куфара. Най-често обаче те стигат до собственика си.

Александър Иванов, специалист по авиационно право и обезщетения, е категоричен, че летищата нямат право да продават багажа ни.

Експертът съветва да не държим ценни вещи в куфарите, които чекираме, а ако изчезнат – веднага да уведомим за проблема.

Данните сочат, че малко под половин процент от изгубените багажи така и не се връщат при собствениците си.