Как се промени профилът на народния представител през годините? Вместо юристи и администратори, все повече екзотика и нестандартни решения, твърдят политическите наблюдатели.

Освен лекари в годината на COVID-19, в селекцията на партийните листи попаднаха рекорден брой футболисти, актьори и музиканти.

Иван Костов, Любен Корнезов, Андрей Пантев, Юнал Лютфи – така изглеждаше тежката артилерия на парламентаризма някога. Днес ситуацията е по-различна. „Професионализмът в средите на народните представители пада с всяка следваща легислатура. Това не е проблем на народните представители, това е проблем на политическите партии, които не могат да намерят добрите кандидатури за да ги сложат в листите си“, смята Пламен Киров от Катедрата по конституционно право на СУ.

Снимка: bTV

В липсата на юристи в държавния орган, който пише законите, експерти като проф. Киров виждат основен проблем: „Това е потресаващо, няма друг такъв парламент в Европа. В следващия парламент нищо чудно лекари да попълнят правната комисия, такъв наплив от лекари никога не е имало“.

Интелектуалният потенциал на народните представители често остава загадка за избирателя. От МЕНСА отчитат, че 7 поредни пъти преди избори са канили кандидатите да тестват своя коефициент на интелигентност. Напразно.

„Когато искаш да управляваш други хора, трябва да представиш личните си качества. едно от тях е интелигентността. За жалост. досега от 35 – 40 000 кандидати общо са се отзовали около 30 човека. Няма как да прецени самият избирател за кого да даде своя глас“, коментира зам.-председателят на МЕНСА България Христо Радков.

Снимка: bTV

Така постепенно лицето на парламентаризма се променя и  традициите в него отмират, обобщават политически наблюдатели. През изминалите 4 години беше прекъсната още една традиция. Депутатите заседават вече в нова сграда – бившия Партиен дом. В него всеки има собствен кабинет, но пък няма никакъв шанс да бъде показан от медиите в неконтролирана среда.