Какъв е профилът на българския учител?

Според синдиката „Подкрепа” това е жена на около 59 г. Това е рекордно висока възраст. В Европа учителите са средно на 44 г. Прогнозата на синдикат „Образование” е, че през 2018 г. средната възраст на учителите ще надхвърли 60 г.

Ако не бяха работещите пенсионери, то щеше да се наложи внос на обучени кадри от чужбина.

Според данните на просветното министерство професията е феминизирана -близо 7 пъти повече са учителките от учителите. Потвърждава се и тенденцията на застаряване в тази професия.

Оказва се, че процента на тези над 60 г. е по-голям на педагозите до 29 г. включително.

Учителите работят средно 40 г., за да вземе пенсия, която е 40 на сто по-ниска от заплатата им.

На старта на новата учебна година има недостиг на 239 учители, казват от просветното министерство. Най-много в градовете- Пловдив, Кърджали, София и областта, Варна и Шумен.

Синдикатите казват, че най-много липсват учители по чужди езици и информационни технологии, а от министерството добавят и математика и началните учители.

По повод образованието на българския учител се оказва, че от всички, които учат и завършват педагогика, само 0,2% започват работа по специалността. Затова допринася фактът, че средният годишен доход на българския учител е около 5 хил. евро. В Холандия например той минава 70 хил. евро. След нас са Литва и Латвия.