Проверка за скандалните строежи на брега на морето започна в морските общини Созопол и Царево. От днес строежите на плаж „Алепу”, край къмпинг „Градина” и в боровата горичка край къмпинг „Арапя” вече са спрени и официално.
В лесоустройствения план на Горското стопанство в Царево от 1996 г. 41 декара в местността „Дядо Ильова бахча” са отразени като гори в земеделски земи. 10 години по-късно декарите намаляват на 19.
„През 2016 година в най-новия, действащия проект на горското в Царево, вече и тези 19 декара ги няма. Т.е. в момента цялата територия е посочена като урбанизирана територия, не горска територия”, заяви Станимир Божанов, директор на РДГ- Бургас.
Тогавашният кмет на Царево Петко Арнаудов си спомня единствено, че земите са били реституирани.
„Три от имотите са възстановени по реституция на бивши собственици. Едни от имотите е придобит чрез замяна с общината. Гора по нашите данни не е бил, при нас е за нуждите на селското стопанство”, посочи Живка Ламбова от Областна дирекция „Земеделие” – Бургас.
Проектът за изграждане на вилно селище е от 2003 г. Тогава е променено предназначението на земята. Две години по-късно е одобрен и Подробен устройствен план. Решението за строеж е презаверявано няколко пъти, а земята многократно сменя собственика си. Бившият общински съветник от ГЕРБ Георги Атанасов купува инвестиционния проект миналото лято.
„Закупихме проект, който беше за 25 хил квадрата с влязло в сила разрешение за строеж за огромен комплекс, който след разговори в Общината се разбрахме, че това нещо не може да мине и че гората трябва да се запази. Затова сме сменили целия проект и сме направили едноетажни и двуетажни еднофамилни къщи, съобразени с цялата растителност в региона”, коментира Георги Атанасов, инвеститор.
Строителството край Арапя е временно спряно от строителната дирекция заради мерки за безопасност – липсва ограда на обекта.