Как ще работят висшите училища в условия на пандемия решават техните ръководства. Условието е решенията да не са в разрез с действащата към момента заповед на министъра на здравеопазването за противоепидемичните мерки.

В УНСС планират присъствено начало на академичната година. Няма да разделят възпитаниците си на ваксинирани и неваксинирани.

За какви сценарии се подготвят студентите у нас и в чужбина?

В най-големия университет у нас се очаква финалното решение в средата на септември. До тогава всеки факултет решава самостоятелно. 

От днес първокурсникът Илия Сотиров започва да изучава педагогика - задочно и присъствено. „На мнение съм, че за един първокурсник, онлайн обучението е стрес поради това, че той не вижда своите колеги още в началото  и нещата просто не се случват добре“, казва той.

В УНСС има термо камери на трите входа на университета, а във всяко общежитие са монтирани таблети, измерващи температурата на всеки влизащ. Подготвени са да преминат към онлайн обучение за няколко часа.

При студент или преподавател с коронавирус, ще се карантинира целия поток след препоръка на здравната инспекция.

„Половината преподаватели и служители са ваксинирани, можем да помогнем с имунизацията, разчитаме на познатите мерки – маски, дезинфекция“, коментира ректорът на УНСС д-р Димитър Димитров.

Първокурсниците ще са присъствено, а останалите – пред компютрите. Такава е временната организация  в Русенския университет. Ще вземат предвид и специалностите с повече практика.

Хибридното обучение е практика и в чуждестранните вузове, казва Петър, студент във Виенският университет. „По последна информация знаем, че лекциите ще бъдат онлайн, а за изпитите ни има два варианта. За хората, които не са във Виена и са от чужбина, има вариант за онлайн изпит, а за другите на място, но студента трябва да е ваксиниран“, казва той.

У нас образователното министерство няма отношение към цялостното затваряне на университетите.

Ако се стигне до там, това става със заповед на министъра на здравеопазването.