Как се преговаря с похитител? Всеки случай е специфичен и се действа индивидуално. Въпреки това обаче има и правила, които се спазват.
Преговорните екипи винаги се състоят от между двама и петима души. Сред тях и мъже и жени, защото не е ясно на кого похитителят ще има повече доверие.
Задължително има един основен преговарящ, и втори - готов да се включи веднага.
Работата на психолозите в такива ситуации е да спечелят доверието на похитителя, да са в постоянен контакт с него и за кратко време да определят профила му.
„Трябва да му дадем възможност да го изслушаме разберем и от емоционалното състояние да премине в рационално“, каза старши комисар Иво Бешков, директор на Институт по психология към МВР.
„Трябва да усети подкрепа и разбиране. Не трябва да бъде укоряван, съден, трябва да го разберем“, посочи той.
През това време разследващите разбират, че мъжът, който държи заложници, е лежал в психиатрична клиника. Научават повече за състоянието и за поведението му. Самият той няколко пъти преминава през различни състояния.
„В продължение на известно време предаде първо хладното оръжие, после револвер, боеприпаси“, подчерта старши комисар Бешков.
„Няма как да се притежават законно тези оръжия, ако са бойни. Човек лежал в психиатрия няма как да ги притежава“, заяви криминалистът Иван Савов.
„От друга страна не е никакъв проблем да се сдобие с незаконно бойно оръжие. Третият вариант - това да са газови оръжия - пистолет и револвер, направени така че да изстрелват тяло през цевите си“, посочи Савов.
При преговорите с похитители е важно да се задават въпроси според образованието и интелекта им. Да се разбере какво е провокирало ситуацията и винаги да се мисли и за безопасността на преговарящите.
Коментарът на бившия заместник-ректор на Академията на МВР - доц. Милен Иванов гледайте във видеото: