В Полша затвориха 13 „стаи за бягство” след пожара, при който загинаха пет момичета. До осем години затвор заплашват един от собствениците на „ескейп стаята” за убийство по непредпазливост. Какви са мерките за сигурност в популярните и у нас атракциони?

В така „ескейп стаите” всеки ден влизат отбори с до шест участници.

Те имат един час, през който решават загадки, за да успеят да излязат навън. А през цялото време оператор ги наблюдава. Той може да им подсказва, но най-важната му функция е да гарантира безопасността.

Снимка: btvnovinite.bg

Преди 5 години Алек Грозданов отваря първата такава стая у нас. Казва, че за играчите пътят за евакуация е винаги назад. Всеки играч минава предварително инструктаж.

Има и процедура, която се следва в момент на паника: „Ако на някой му е тъмно или му стане клаустрофобично, пускаме хората да излязат за малко, след което им показваме на камерите да видят, че всичко е супер нормално, че ги наблюдаваме, че се забавляват”, казва Алек Грозданов.

Екип на bTV посети и още един подобен атракцион. Там всички врати са отключени. „Всички машини, които използваме и заключващи механизми, са с нисък волтаж, максимум до 12 волта, нашите клиенти нямат достъп до високо напрежение”, споделя Марио Митов, собственик на „стая за бягство”. Всяка стая трябва да има няколко пожарогасителя, схема за евакуация, и табели, посочващи изхода. Най-много такива стаи има в София – почти 80. Във Варна техният брой е над 20.

Причината за трагедията в Полша е изтичане на газ от бутилка. В момента всичките 1000 стаи в страната се инспектират, като до момента се е оказало, че 200 вече проверени, повече от половината не покриват стандартите за безопасност.