Точно след седмица преминаваме към лятното часово време. Промяната ще се отрази както на начина ни на живот, така и на сметките за ток.

Между 1916 г. и 1918 г. първи лятното часово време въвеждат Германия, Великобритания, САЩ. Почти 100 години по-късно у нас се появява група във Фейсбук, която се опитва да провокира дискусия за премахване на смяната на времето. Организаторът Ани Алашка, която работи като PR мениджър, е изненадана от големия брой последователи, защото създала групата малко импулсивно.

Всъщност една от основните цели на промяната на часа е да се използва по-пълноценно светлата част на деня и да се пести ток. Специалистите обаче изчисляват, че общото намаление на електропотреблението в периода на действие на лятното часово време е 23 100 Mwh .

„Има минимален ефект по отношение на енергийното потребление, който се измерва в общо 6 часа национално потребление на ток за целия период на смяна на времето - реално по 1 час ток на месец се пести,” обяснява и Ани Алашка.

Има и един важен детайл, който домакинствата трябва да знаят. В момента, в който превъртате часовника с час напред, се променя началният час на нощната тарифа на вашия електромер.

Токът става по-евтин вместо от 10:00 часа, чак от 11:00 часа вечерта. Така, може и да пестите от количеството ползван ток, но за да пестите и от сметката, през лятото трябва да чакате нощната тарифа с час повече.