Две седмици, след като bTV показа купон в килиите на пазарджишкия затвор, заснет с мобилен телефон, затворник съди администрацията. Причината –  бил наказан заради изтеклите в социалната мрежа клипове.

От клиповете стана ясно има ли дрога и алкохол в килиите, както и какъв е контролът върху лишените от свобода, докато изтърпяват наказанията си.

Нещо повече - освен, че притежават мобилни телефони, на които нямат право, затворниците демонстрират това и във "Фейсбук". При това открито провокират директора на затвора в директно обръщение при прякото излъчване.

Купонът се излъчваше във „Фейсбук” от килията в продължение на дни. Всичко се случва на профила на Петър Стоянов. Така се е кръстил човекът, който показва какъв е животът зад решетките. Няколко клипа за купона зад решетките се завъртяха между 11 и 14 март.

Шефът на затвора Веселин Коцев потвърди самоличността на затворниците. След материала ни, те бяха наказани с две седмици престой в карцера. Последствията от това решение – един от затворниците, Петър Стоянов, заведе дело срещу ръководството на затвора и поиска отмяна на наказанието си. В съда е трудно да се докаже, че зад решетките е имало мобилен телефон, въпреки записаните клипове, снимки и сърфирането в мрежата.

"Двама са наказани, единият не обжалва, явно той е виновният. Петър го познавам от много години, щом твърди, че не е виновен. Ответникът трябва да докаже, че има нарушение, аз в общи линии му вярвам”, заяви Валери Стоянов - адвокат на Петър Стоянов.

Кой държи телефона и кой е правил клипа се оказва от съществена важност за защитата, а също и кога точно затворниците са предавали пряко от затвора.

„Като цяло затворниците имат права, а ние - задължения. Много е трудно да се доказват нещата… намерена вещ – в момента той отказва да дава обяснения, после се явява друг лишен от свобода и казва вещта е моя. И на практика истинският виновник остава ненаказан”, обясни Веселин Коцев - директор на затвора на затвора в Пазарджик.

След законови промени от миналата година всеки затворник може да обжалва наказанията си пред административен съд. Лишените от свобода масово се възползват от тази възможност, а делата срещу наложените им наказания са се увеличили рязко.

„Лишеният от свобода може да твърди каквото и да било или да обжалва каквото си иска, а администрацията да докаже обратното на неговото твърдение, обясни Веселин Коцев.
- Тоест всеки път, когато наказвате затворник, водите един малък процес?
- Ами на практика така се оказва и за съжаление за в бъдеще ще се увеличават тези неща.

По данни на администрацията, всеки трети затворник в Пазарджик води дело – за битовите условия или за наказанията, наложени за провинения.

„Определени адвокати идват и сами си търсят лишени от свобода, които да подадат жалби, защото жалбите са им еднотипни, само трябва да сменят имената”, заяви директорът на затвора.

„Проблемът е в това, че могат да се направят хубави затвори, но няма държавна воля и няма политическа воля. Понеже в затворите лежат хора, които извършват дребни престъпления”, коментира адвокатът.

Статистиката показва, че двойно повече затворници успяват да осъдят държавата заради лоши битови условия в периода 2015 - 2014 г.  Обезщетенията им са в размер на 60 хил. лв., а от 2003 г. до 2016 г. държавата е изплатила близо половин милион лева заради лоши условия, нехуманно отношение и други нарушения в затворите след решения на съда в Страсбург.

„Господин Стоянов, кой ги вкарва тия телефони в затвора? Питайте началника, той ще ви каже… няма как, ние не ходим до магазина. Надзирателите ли, кой ? Питайте началника”, призова затворника Петър Стоянов.

Отговор кой е внесъл мобилните устройства няма, а пазарджишкият съд този път потвърди наказанието на затворника, поствал клипове от килията си.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement