Това лято ще е поредното без регламент за дивото къмпингуване, след като работната група към Министерството на туризма не успя да постигне съгласие къде и как може да се почива с палатка или каравана.
Как липсата на правила пречи на развитието на къмпинг туризма?
С красивия си плаж Силистар привлича къмпингари. Преди години Георги Антонов се сдобива с парцел в защитената местност. Разполага там караваната си. Идват и други.
„И така започнахме да развиваме някаква дейност, която и до ден-днешен не знаем легална ли е, нелегална ли е“, казва той.
Идеята им е да развиват екокъмпинг.
„Искам да си изградя самопречиствателна инсталация, но нямам правно основание, т.е. никой нищо не ти разрешава към момента да го реализираш!“, казва Антонов.
Интересът към този вид почивка е все по-голям, а местата – малко.
„Не знам точно как да развивам самия къмпинг, да не стане впоследствие, че има някакъв регламент за гъстота и други условия, на които аз не съм отговорил и трябва да преправям всичко наново“, казва Явор Атанасов – собственик на къмпинг „Якото място“.
В Поморие нов къмпинг е на път да се появи на мястото на стари бунгала.
„Малко тромава е процедурата и мисля, че за това лято няма да успеем – казва кметът Иван Алексиев. – Искаме да направим нещо хубаво, със зеленина, с алеи, с цялата инфраструктура“.
Проектът чака одобрение от екоинспекцията в Бургас.