Сложна операция претърпя пострадалият при взрива на снаряд в пункт за вторични суровини в Разлог. Продължават проверките по тежкия инцидент, а собственикът на склада за скрап твърди, че няма обяснение как боеприпасът е попаднал на площадката.

За да попадне какъвто и да е отпадък в пункт за предаване на отпадъци се изисква документ за произхода му, както и данните на този, който го предава. Възможно ли е на такова място да попадне граната и при какви условия?

Тонове метал се предават в една от базите край столицата. За да не попаднат опасни отпадъци на площадката, персоналът минава специален инструктаж.


За да се приемат специфични отпадъци като граната, например, има условия, казват от бранша:

„Не е възможно на площадка да попадне такъв отпадък от физическо лице, единствено би могло от юридическо лице да се предаде, като трябва да има всички необходими документи, че съответният отпадък е обезвреден напълно и е неопасен”, каза Ана Благоева.

Според бранша и сега санкциите са сериозни:

„Ако на площадка дойде физическо лице и предаде отпадък и колегите от площадката не запишат данните на физическото лице и не запишат произхода на отпадъка, първоначалните санкции са от 15 до 50 хиляди лева. При повторно нарушение санкциите са в двоен размер”, обясни Ана Благоева.

При опит на някой да предаде в пункт излезли от употреба боеприпаси нерегламентирано, търговците са длъжни да сигнализират. Защо това не е направено в Разлог не е ясно.

Пострадалият разказва, че дори не знаел какво точно реже.

От екоминистерството съобщиха, че проверките на конкретната площадка от началото на годината не са установили нарушения.

Проверките на институциите във връзка с инцидента край Разлог ще продължават и през следващите дни.