По 45 000 лв. на всяко 19-то число от месеца отчитали директорите на горските предприятия в земеделското министерство. Това обвинение на опозицията се очакваше да бъде потвърдено от човек в системата, който обаче преди да проговори загуби живота си в катастрофа. Документи и разкази на друг човек, отстранен от системата обаче разкриват как се пълни черната каса на министерството. Символ на абсурдите в държавата се превърна абсурдната съдбата на едно диво прасе.

Данчо Йорданов, ловец от 20 години, води екипа на bTV през полетата над Батово. Разказва, че са го отвратили посегателствата срещу гората и животните, не само бракониери, но и от държавни служители. „Какво правят тези капани тук отворени по това време и заредени, когато животните са бременни или току-що родили. Ако тук влезе свиня, която в момента е с 5-6-7-8- малки, в стреса, в който тя преживява, ще смачка всички”, обяснява ловецът.

Според Данчо Йорданов държавните служители залавят животните и или ги продават на черно на частни стопанства, или убиват и разфасоват. „Ако това нещо мине през съответната обработка, със сигурност можем да говорим за цена от 10-15 лв. суджуци. От тук се изнасят 250 тона месо, това са 300 000 лв.

Шеф на ловното стопанство в Балчик вече 14 години е Калинка Тодорова. Данчо Йорданов многократно е сигнализирал прокуратурата, полицията и земеделското министерство за злоупотреби в стопанството.

„Човек, като му засегнеш интереса, и започва да пише. На мен ми е трудно да ви кажа какъв е неговият интерес, не знам. Този човек две седмици по-рано подадохме жалба, беше напръскал с киселина и това е доказано, за да ни се саботира работата”, обясни Тодорова.

„Това е препарат на амонячна основе, хербицид, който американските, а и нашите фермери, използват, за да отблъснат животните, за да не унищожават посевите”, обяснява ловецът, докато полива. Йорданов твърди, че с препарата искал да изгони животните, за да не попадат в капана на горските. В тези капани се залавят животни за разселване. Водачът в гората е сигурен, че стопанството в Балчик няма записаната в закона програма за разселване.

„Разбира се, че има план за разселване на стопанствата, всичко мога да ви покажа, разбира се, че има план”, уверява директорът на Държавното ловно стопанство в Балчик. Нито Калинка Тодорова, нито агенцията по горите обаче показаха пред bTV такъв документ.

Съществува и втори такъв капан. Местни разказват пред bTV, че в началото на април в него е влязла бременна свиня. Ядейки от храната, попада в механизма на капана, бута телта и остава в плен. „Започва лудо блъскане в тази тел. Това предизвиква счупване на челюстта. Тези хора го залавят и го карат в гатера. Това е място, в което дресират кучета. Пускат бременната на кучетата, те я давят, след това я разпарят, вадят малките, хранят кучетата с тях - това е стар, изпитан метод за настървяване на кучетата”, разказва ловецът Данчо Йорданов.

 

На друго мнение е Калинка Тодорова. „Разбира се, че ако има бременно животно ще бъде пуснато, ние не сме садисти”, твърди тя.

На следващия ден в заредения капан има прасе. Данчо е сигурен, че горските ще дойдат и ще го приберат със служебна кола. От рано сутринта екипът на bTV чака скрит в близки храсти. Горските наистина идват.
В 11:37 часа прасето вече го няма в капана, а след като го са го отнесли, горските са заредили отново капана за следващото диво прасе.

Час и половина по-късно екипът на bTV е в Батово и отивам във вилата на горските. Там е посрещнат от измити тави, следи от кръв и аромат на готвено свинско. „Мирише на печено месо, защото правя кебап. От месото, което ми дават”, казва готвачката на ловното стопанство Любка. След уточняващ въпрос дали горските носят месото, тя признава: „Определено така. Когато се удари и се вдига, когато е ловният сезон, но сега са го прибрали.” Готвачката Любка информира по телефона горския Ясен Рачков, че репортер на bTV е във вилата.

„Мирише ви, ама няма кебап. Кажете какво ви интересува, от къде кебап?! Не се готви. Никой не приготвя кебап. Казвайте какво искате да ви казвам. Трябва да ви отговарям ли, или ако искам? Няма да ви отговоря. Има си шефове, отивате при шефовете и питайте тях”, лаконичен е служителят на ловното стопанство Ясен Рачков.

Той, неговият баща Атанас и още двама члена на фамилията им работят в стопанството в Балчик. С тях се е срещал вече бившият горски стража Юсеин Шакиров. Казва, че ги е заловил на лов със забранени електрически машинки. „Написахме протоколите, лицата започнаха да цитират имена големи - от обкръжението на ДПС и БСП. На много високо ниво. В случая лицето каза, че ще се обади на Дъбов. Проведе се някакъв разговор, разбрах, че ще бъде интересно. Казах на колегата да си изключи телефона, защото ще ни се обадят да свием ушите и опашките. Звънна пак началникът, явно вече са ги нагряли тях: товарете се и ги карайте машинките в София. Работата не е по телефон”, обясни Юсеин Шакиров, бивш служител в Изпълнителна агенция по горите.

„Този човек, с който сте се срещнали, в момента не е служител на горската стража. Не са хванати наши служители с електрически машинки, имало е лов, на лова е имало машинки. Осем човека са били и наши служители са отишли да ги прибират”, обяснява обаче Калинка Тодорова.

Калинка Тодорова.
Снимка: btvnovinite.bg

Юсеин Шакиров разказва, че машинките стигнали до шефа на регионалната дирекция по горите. „И когато са му ги дали, той е тръгнал към София. Дал ги е на началника на отдела. Като началникът на отдела е казал, че Гогов ги иска тези неща. Когато трябва да се оправи някой в системата, това е най-безобидният начин. Бърка се една буква от наказателния член. Актът ние го съставяме, директорът на Регионалната дирекция издава акта, и по този начин, за да бъде удобно за всички, грешат една буква в наказателното постановление и така актът пада”, обяснява Шакиров.

Така случаят с горските от фамилията Рачкови бил потулен от шефа на Изпълнителната агенция по горите Григор Гогов. От пресцентъра на министерството на земеделието отказаха поканата Гогов да гостува в „Тази сутрин”.