Тревожност и депресия най-често изпитват хората останали вкъщи вече месец. Как да се погрижим за психиката си, докато сме затворени, разказва Поли Гергушева.
Шестчленно семейство в три стаи повече от месец без право да излизат. Така живеят Ромина и Дарко Тасевски, трите им деца и майка й в условията на пандемия.
„Разбира се, аз съм леко поизнервена, защото моята работа не намалява, напротив увеличава се и конкретно говоря за великото готвене сутрин, обед и вечер. И ето това мамо, мамо, мамо“, каза Ромина Тасевска.
Ромина има своите трикове за оцеляване.
„График на неща, които искаме да направим – любими филми, които искаме да гледаме, да чета книги, които винаги съм искала да прочета, готвим заедно –дъщеря ми прави сама домашна паста, Антонио се учи да прави палачинки сам и така, преоткриваме някакви отношения помежду си“, допълни Ромина.
Най-честите ефекти в тази ситуация са тревожност и страх, депресия, маниакално чистене.
„15 минути на ден стигат, за да стигнат важните новини за ситуацията с COVID-19 до вас. След това е важно да се насочи фокусът, енергията, вниманието към конкретни действия, в които човек е полезен, както движение за тялото, така и релаксация за ума“, заяви Пламен Димитров-председател на съюза на психолозите в България.
Със спорт, йога, медитация, рисуване или четене можем да запазим психическото си здраве.
А Ромина вярва в правилото, че ако не можеш да промениш ситуацията, променяш нагласата си към нея.
„Научих се и на още един трик – да дишам дълбоко, и се концентрираш вътре в себе си, виждаш, че това е нещо, което ще премине“, обясни тя.
Специалистите напомнят, че може да потърсите психолог онлайн или по телефона.