Властите отчитат бум на битовите пожари. Черната статистика е шокираща – 22-ма души са загинали, а 30 са ранени при огнени инциденти от началото на отоплителния сезон до момента.

20 години Славчо Фъртунков е работил като огняр, свикнал е да внимава с огъня и се грижи сам за парното в дома си. „При първоначално запалване – отварям клапата докрай, за да дръпне и да тръгне. А след това притварям, за да може да контролираме горивния процес, да го контролираме, за да не вдигне висок градус”, обяснява майсторът.

Коминът трябва да е изчистен, а термометъра – да не надхвърля 80 градуса. Предупреждава, че и със загасващия огън трябва да се внимава: „Може да се яви вътре набиране на газове. Набирането на газове също е много опасно, защото се получава огнен удар и той ако се върне върху човека, може да му причини изгаряне...”.

Снимка: bTV

От пожарната предупреждават, че ако се топлим на ток, инсталацията трябва да е проверена. Не трябва да включваме много консуматори в големи удължители и в разклонители с много гнезда, тъй като високото преходно съпротивление предизвиква нагряване и запалване на инсталацията.

Най-важното, без значение дали ползвате газ, дърва или въглища, е отоплението никога не да не се оставя без надзор.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement