Как можете да подготвите по един лесен и забавен начин малките си деца за трудните моменти в живота? Как да реагират ако някой ги отхвърли или обиди, и най-трудния момент в живота - загубата на близък човек? Тези ситуации се пресъздават под формата на игра в програмата за деца от 5 до 7 години "Приятелите на Зипи". Инициативата е част от проекта "Избери за да помогнеш", на който bTV е партньор. Репортаж на Полина Гергушева и оператора Владимир Сирийски.

„Ако някой съученик ни обиди, ние трябва да го помолим да не ни обижда повече; да бъдем честни, да си помагаме един на друг и да не нараняваме никой; като говорим лъжи ни пораства носа като на Пинокио”, разказва Мими.

Тези правила научили 7-годишните Мими, Рая и Ради миналата година по време на програмата "Приятелите на Зипи".

„Мен Зипи ме научи на едни много забавни игри. Например тази игра - обръщаш тези, изтегляш си карта и изиграваш ситуацията”, обяснява Рая.

И аз си избирам ето тази ситуация: „Вкъщи ми се караха”. Мими как ще реагираш ти, ако вкъщи ти се карат?

„Може да се извиним за това, което сме направили, ако е без да искам или нарочно. Ако е нарочно трябва примерно да те накажат”, казва Рая.

Зипи не е някой, който казва на децата какво да правят. Той е насекомо, отглеждано като домашен любимец.

- Зипи е голям наш приятел, който е тип животно като пръчица изглежда, само че зелена.

- А Зипи подскача ли?
- Не, ама яде зелени пресни листа.

Зипи и неговите приятели всеки ден преминават през различни трудности. А докато слушат и обсъждат проблемите от разказите и участват в ролеви игри, децата се научават как да контролират емоциите си без ненужна агресия.

- Играят си деца на двора, някой взима топката и не ти я връща. Какво правиш?
- Според мен аз трябва да помоля за топката и тримата да играем.

- Какво ще им кажеш?
- Искате ли и тримата да играем? И ако отговорят така - ще играем.

Десислава е майка на Мими - едно от децата, преминало първо през програмата.

„След като разбрах, че тази програма ще се бори имено с това нещо, с агресията, реших да я запиша, за да си даде тя ясна представа кое е лошо и кое е добро. Порасна много в размислите си, в това как да се справи в различна ситуация, в спорове между приятели. Има по-малък брат, към който тя вече е доста по-толерантна, преди имаше доза ревност, доза неприязън, сега тя изчаква неговата реакция и след това реагира по подобаващ за нея начин”, споделя Десислава.

Програмата води психологът Биляна Иванова. Според нея съвременното общество се грижи много повече за това децата да бъдат задоволени материално, отколкото за тяхното психично здраве.

„Програмата „Приятелите на Зипи" не е педагогическа, тя не поднася учебно съдържание, което децата трябва да научат, тя е по-скоро психологически, психосоциален бих казала тренинг, където децата чрез различни инструменти, чрез ролеви игри, чрез дискусия, споделяне на собствения опит по проблемите, сами извеждат правила за това как е най-добре да функционира една група и членовете между нея”, обясни психологът Биляна Иванова.

България е 28-мата държава, в която методът "Приятелите на Зипи" навлиза в класните стаи.

„Важно е програмата да продължи и да се разпространи, и да стане масова, заради това, че програмата формира нов тип взаимоотношения, култура на общуване, учи децата на това да идентифицират собствените си емоции и да се справят с тях вербализирайки, защото има различни начини да се справиш с онези негативни емоции като гнева, чувството за отхвърленост, ревността, завистта, обикновено децата се справят с това с влизането в словесни или физически схватки, което не е добре прието и не е обществено добре прието”, допълни Биляна.

„На мен ми хареса програмата Зипи, защото ни учи на правила, които досега не сме знаели и сега вече ги научихме. И най-любимото ми правило е на силата да не се отвръща със сила или да помогнем на приятеля. Да си казваме само хубави неща”, обяснява Мими.

- Прегръщате ли се?
- Да. Като си казваме чао. Понякога, когато Ради си тръгне, ние я гушкаме така силно и тя почервенява и става като домат и ние казваме с Рая, че няма да я пуснем, защото много ще ни липсва дори за един ден, пак ще ни липсва.

А как да помогнете това приключение за децата да продължи можете да откриете на страницата ни btv.bg.