Светът очаква малко по-добра в икономическо отношение нова година, сочат данните от традиционното (от 1997 г. насам) ежегодно глобално проучване на „Галъп Интернешанъл”, проведено сред близо 60 хиляди жители на планетата от всички континенти.
Икономическият оптимизъм доминира в световен мащаб – средно за света 35% го споделят (срещу 27%, които очакват влошаване), но жителите на планетата се различават в очакванията си твърде много в зависимост от региона, в който живеят и работят.
Икономическият песимизъм, макар и малко намалял спрямо година, продължава да доминира съзнанието на гражданите от така наречения „златен милиард” – Северна Америка, Източна и Западна Европа. И обратно, така наричаният „нов свят”, в който живеят над 80% от хората на планетата (грубо казано Азия, Латинска Америка и Африка) изглежда не е обхванат от кризата на богатия стар свят.
Къде сме ние в класацията на икономическите очаквания за новата година? На 29-то място от 54 изследвани страни, т.е. ние сме някъде по средата. Но от гледна точка на нашия район – Източна Европа, ние сме над средните стойности по оптимизъм, поради по-добрите ни показатели за макроикономическа стабилност.
Независимо от това ни относително добро класиране в глобален и регионален аспект, все пак значително повече – над два пъти – българи очакват икономическо влошаване през следващите 12 месеца, сравнено с броя на сънародниците ни, които са оптимисти в това отношение. Спрямо две години назад обаче (т.е. спрямо 2010 г.) като цяло посрещаме новата година с по-голяма доза икономическа надежда.
Латинска Америка е най-щастливото място на планетата – 78% от жителите на този континент се самоопределят така, за нещастни се признават едва 7%. Индексът на щастието за този континент е 71, което е повече от два пъти повече, отколкото в САЩ – 34. Очевидно не абсолютният просперитет определя това чувство, а посоката на развитието на икономиката.
Дълговата и финансова криза в Стария свят не само че не засегна латиносите, но напротив – ръстът там е осезаем. Същото до голяма степен важи и за Индия. Изненадващо, африканците като цяло се чувстват по-щастливи от богатата Европа и още по-богатата Северна Америка. Очевидно на черния континент не материалното благополучие е в основата на щастието.
Къде сме ние? България се нарежда на 35-то място в тази класация и се намира в средата на втората половина. Малко повече от една трета от нас (37%) се самоопределят като щастливи, едва 7% признават, че са нещастни и мнозинство от цели 52% посочват, че са нито щастливи, нито нещастни.
Трудно е да се определи какво точно означава това, но вероятно е свързано с онази наша народопсихологическа особеност да премълчаваме от суеверие доброто, успеха, постижението. И все пак, ако се сравним със събратята ни от Източна Европа, нашият индекс на щастие 30 е по-висок от средното за района (27). Но по отношение на Западна Европа изоставаме. Впрочем, трите най-високо класирали се по щастие страни от ЕС са Финландия, Швейцария и Исландия – близо два пъти повече са там хората, които се считат за щастливи.
„Нова година – нов късмет” обичаме често да казваме ние, но в действителност нито икономическия просперитет, нито щастието се формират благодарение на късмета, когато става дума за една цяла нация. В индивидуален план късметът действително е важен, но колкото повече от нас по-силно се осланят на него, толкова повече вероятно като нация се отдалечаваме и от богатството, и от щастието.