Служебният здравен министър Стойчо Кацаров поиска бюджетът за здравеопазване да бъде увеличен с 334 милиона лева. От тях 134 милиона лева са заложени за актуализация на бюджета на НЗОК, а останалите 200 милиона лева - за този на Министерството на здравеопазването.

Обосновката е направена на базата на направените до 31 юли тази година разходи и в условията на пандемия. Разходите по отношение на противодействие на коронавируса са в размер на 442 милиона лева. Кацаров обаче уточни, че при извънредни обстоятелства предвидените средства може да се окажат недостатъчни.

Основни разходни пера:

- 113,945 милиона лева са необходими за изплащане на допълнителни възнаграждения на медицински и немедицинки персонал. Тук са включени всички лечебни заведения, центровете за спешна медицинска помощ, регионалните здравни инспекции и всички, които работят на първа линия и се срещат с пациенти с коронавирус. Това са ежемесечни възнаграждения в размер на 1000 лв.

"Ние актуализирахме методиката, така че да се получи едно по-справедливо разпределение на тези средства и те да се насочат към хората, които реално работят с COVID-19, защото имаше и хора, които се отчитаха, че работят, но реално не го правеха", поясни Кацаров.

- 5 милиона лева са предвидени за поставянето на ваксини за здравно неосигурени лица.

- 34,632 милиона лева са предвидени за лекарствени продукти за лечение на коронавирус. От тях 14 милиона лева са за ремдесивир, 7 милиона за моноклонални антитела, а 12,5 милиона за резерв за лекарствени продукти.

- 46 милиона лева пък са предвидени за ваксини, които ще бъдат доставени в страната ни до края на годината.

Стойчо Кацаров поясни, че през месец август най-вероятно ще се наложи авансово да бъдат поискани средства за осигуряване на лекарствени продукти. Здравното министерство има готовност за това, за да не се допусне дефицит на лекарства при евентуално забавяне на актуализацията на бюджета.

Актуализация на бюджета на НЗОК

13 милиона лева от допълнителните средства за Здравната каса са за административни разходи, а 127,5 милиона лева са допълнително средства за здравни плащания.

Към момента проблем с предварително заложените средства може да възникне в медико-диагностичната дейност, тъй като НЗОК заплаща PCR теста, което допълнително натоварва разходите, поясни д-р Йорданка Пенкова, подуправител на НЗОК.

Отделно от това 14 милиона лева са заделени за заплащане на поставяне на доза ваксина. 4 милиона лева пък са заложени към резерва на НЗОК.