Министерството на регионалното развитие обмисля идея на БЧК, заимствана от САЩ - на някои от неохраняемите труднодостъпни плажове да се поставят специални кабини, в които да има обезопасителни съоръжения. Това каза на пресконференция министърът Десислава Терзиева.

Сега в подобни кабини се намират пожарогасители, които могат да се употребяват при нужда, след като се разбие стъклената преграда. В кабините на плажа би могло да има спасителни пояси, буйове и указания за първа помощ на пострадали.

Министърът съобщи, че общият брой неохраняеми плажове е 83, като списъкът ще бъде публикуван днес. До края на другата седмица областните управители на Добрич, Варна и Бургас трябва да предложат на министъра кои от тези плажове да бъдат обезопасени за периода юли-август. Планът-максимум е това да са 30 плажа - това означава, че там ще има нужда от около 120 спасители, за което ще се разчита на БЧК. Визията на министерството е да се наблегне на градските плажове и на такива, които са посещаеми и леснодостъпни за линейки.

Заплатите на спасителите няма да са по-различни от тези на колегите им, които работят на концесионираните или наетите плажове - между 800 и 1000 лева. Спасителите ще се наемат от областните управители. Предвижда се 10 процента от концесионните такси и наеми да отидат в сметката на съответните областни управи и с тези средства те ще поемат грижата за неохраняемите плажове.

Общият бюджет, който държавата е заделила за обезопасяването на неохраняемите плажове в областите Добрич, Варна и Бургас, е около 1 млн. лева, каза министърът. Тя припомни, че предстои големите плажни ивици да се разделят на по-малки обособени плажове, за да се улесни концесионирането им, и посочи, че това се отнася най-вече до плажовете по Северното Черноморие.

Терзиева заяви, че и през тази година ще има засилен контрол върху спазването на ангажиментите от наемателите и концесионерите. Вече е определен график на проверките и от 1 юни ще бъдат командировани групи, които съвместно с експерти от здравното министерство, "Морска администрация", ДНСК ще правят проверки по плажовете.

По данни на министерството през тази година се очаква с 2 млн. лева да са повече приходите от концесии и наеми на плажовете. Миналата година сумата е била над 14 млн. лева. Вече е заведено дело заради несъбрани приходи от концесионни такси от над 300 000 лева за плажа "Ахтопол-север", останалите вземания са събрани.